Citat:
Ursprungligen postat av
Edmonton
Franska finansministern säger Renault kan gå under, om de inte får hjälp mycket snart.
Har franska staten råd i dessa Corona tider att låna ut ännu mera pengar till Renault?
Skall man göra som i Sverige och låta företaget dö ut på samma sätt som med Saab?
https://www.nyteknik.se/fordon/tuffa...varsel-6995849
FAKE NEWS!
Här kommer den riktiga rapporteringen:
https://www.heise.de/news/Renault-so...n-4728158.html
https://www.kfz-betrieb.vogel.de/fra...agen-a-934870/
https://www.finanznachrichten.de/nac...werden-548.htm
https://media.renault.at/15
Renault går alltså mycket bra och gör fina vinster! - försäljningen under 2018/2019 var mycket bra, men under 2020 har försäljningen minskat av naturliga skäl, precis som för alla andra biltillverkare.
Och i och med detta så kommer Renault att få staligt bidrag för att även i forsättningen vara konkurrenskraftiga och i framkant av forskning och utveckling osv.
Bland annat vill den franska regeringen att Renault ska vara i framkant när det gäller batteritillverkning till elbilar, därför vill frankrikes regering se en tysk/fransk allians med Renault i spetsen!
Franska staten skjuter till de pengar som behövs, enligt finansmistern är det viktigt att framtidens teknik hamnar i Frankrike, batteritillverkning ska ske i Frankrike, Renault får de ekonomiska medel som behövs, biltillverkning och batteritillverkning ska enligt franska regeringen även i fortsättningen ske i Frankrike, det är kravet för de ekonimiska satsningarna på framtiden.
Siffror för år 2018: Groupe Renault sålde 3,9 miljoner bilar, av dessa var över 2,5 miljoner av märket Renault, 700.000 Dacia och 400.000 LADA.
2,5 miljoner nya Renault-bilar säljes alltså årligen, detta europeiska traditionsmärke är ett av europas största och mest framtidssäkra bilmärke, inte minst pga av att Renault har franska staten i ryggen, - franska staten är största ägare i Renault med 15% av aktierna!