Citat:
Ursprungligen postat av
frank_pe
Här är en guide hur du lägger in Android 7 själv på den
https://www.getdroidtips.com/resurre...-lenovo-a3500/
Ah tack för länk. Vågar man sig på det där som en oteknisk tjej?
Edit: Läste just: Before doing the methods, I just want to warn you that, By doing this you will loose the warranty and sometime if you don’t read the steps and do something wrong can brick your device.

Kommer garanterat att förstöra plattan lol
Citat:
Ursprungligen postat av
Svampspor
Ett allmänt tips när det gäller äldre surfplattor och mobiltelefoner med Android är att googla Custom rom + namnet på enheten. Det finns en hel del att hitta som kan ge nytt liv till en gammal trött androidplatta. Jag har testat det själv på en äldre Samsungplatta som jag flashade med LineageOS, och den blev nästan som ny. Det kan vara lite bökigt att flasha customs roms, men det brukar finnas fina steg-för-steg-guider och folk att rådfråga i forum.
Vad menas med 'lite bökigt'? Steg för steg ska jag nog fixa men inte om den bråkar om man måste lösa problem. Har aldrig provat att uppdatera OS förrut så kanske jag krashar min platta?
Citat:
Ursprungligen postat av
sjuochenhalvtum
Jag har själv upplevt att surfplattor blir slöa p.g.a. av alla uppdateringar, inte bara operativet utan även alla appar som skall uppdateras. Och sen är det all bloatware i form av appar som inte går att ta bort.
Prova ovanstående eller så roota den och ta bort allt du inte använder.
Håller med, väldigt många appar som inte går att ta bort och som tar för mycket plats.