Detta mord blev inte mer än notiser i rikstidningarna då det begicks. Förmodligen p g a att både GM och BO befann sig i samhällets ytterkanter.
Den 70-årige mannen, boende i centrala Kävlinge, var en enstöring utan närmare familj. Trots detta hade han ändå några bekanta som blev oroliga och hörde av sig till polisen när 70-åringen inte synts till på ett tag. Måndagen den 3 augusti 1998 tog sig polisen med hjälp av låssmed in i lägenheten och hittade 70-åringen död. Han hade legat bra länge, och det rådde inga tvivel om att han blivit bragd om livet. 70-åringen hade blivit slagen upprepade gånger med en stekpanna i huvudet, och därefter blivit strypt med en livrem.
Polisen hade inga direkta spår efter den brutala mördaren. 70-åringen hade inga fiender, han hade ju knappt några bekantskaper alls. Men så en fredagskväll i oktober tog Helsingborgspolisen in den 47-årige Olavi Salmelainen för fylla. Det visade sig att fylleri inte var det enda Salmelainen gjort sig skyldig till den senaste tiden, då han snart började berätta detaljerat om mordet på 70-åringen i Kävlinge.
Salmelainen, som tidigare var känd av polisen för bl a våldsvbrott, hade en sommardag fått för sig att ta tåget från Helsingborg till Kävlinge för att begå ett inbrott. Han hade inga mer detaljerade planer än så, och sitt offer valde han ut på plats i Kävlinge. 70-åringen låg och sov, men vaknade och ertappade Salmelainen som då mördade honom. Jag vet inte om den stackars 70-åringen hade något att stjäla ö h t?
Salmelainen dömdes i december 1998 vid Lunds tingsrätt till livstids fängelse för mord. Hovrätten fastslog domen. Salmelainen, som fyller 69 i år och påstår sig ha blivit frälst i fängelset, har ansökt om tidsbestämt vid flera tillfällen men fått avslag. Han befinner sig f n på anstalten Sala. Att denne man, som närmar sig de 70, är inlåst på en klass 1-anstalt tyder nog på att han fortfarande anses som farlig? Är det någon som vet mer om detta grymma mord och GM?
__________________
Senast redigerad av Ettsjutretton 2020-05-08 kl. 15:18.