Citat:
Ursprungligen postat av
f30malmo
Nej, tror inte de får det.
Jodå.
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Off_label-förskrivning
Citat:
Ursprungligen postat av
f30malmo
Nej , särskilt inte narkotikaklassat, där ska det finnas skäl, annars får läkaren förr eller senare problem.
Min sa att hon inte kan skriva ut alprazolam mot sömnbesvär då det inte ska skrivas ur för det, men om sömnbesvären berodde på ångest så gick det.
Ett motexempel är Attentin som inte är godkänt för vuxna men majoriteten som får det utskrivet är ändå vuxna.
Det låter mer som interna bestämmer på kliniken.
Jag har flertalet mediciner utskrivna för något som inte är godkänt i FASS inkl antibiotika , dvs off-label. På några är doseringen klart högre än den godkända och läkaren har då skrivit "(sic!)" på efter doseringsbeskrivningen.
Fast på många står det bara "enligt ordinationen" eller "enligt separat behandlingsschema" vilket oftast bara betyder att jag får självmedicinera enligt eget tycke och att apotekspersonalen inte behöver ha några åsikter om lämpligheten.