Citat:
Ursprungligen postat av
TupolevTu-144
Hur tror ni 500års-jubeleumet 2023 kommer att firas? Bara 3 år bort. Kommer det bli ett festligt år av nationell självkänsla och patriotisk stolthet? Eller kommer festligheterna komma av sig lite med tanke på massinvandringen och de globala kriserna(klimat, Corona)?
Med tanke på dagens ideologi blir det ett dilemma. Jag gissar på något lagom liberalt och internationalistiskt.
Gustav Vasa har ju av någon anledning överlevt som hjälte (han blev en sorts tidigmodern Gunnar Sträng i samma socialdemokratiska historieskrivning som demoniserade de andra kungarna) så han går nog att använda. En man för alla tider, uppenbarligen.
Citat:
Hur är eran tidsuppfattning när ni läser historia? Min är fucked up? Anledningen att Vasas uppror fick momentum var ju inte bara tack vare modiga revolterande dalmasar som stöttade honom, utan även Hansans förtjänst(Lubeck), som hjälpte honom ekonomiskt, såväl som materiellt(fartyg) i kampen mot de uthålliga motståndsfickorna(slotten).
Lübeckarnas roll har inte betonats men den var såklart helt avgörande. De lånade ut en professionell armé och en flotta som behövdes för att inta Stockholm, vilket behövdes för att avgöra kriget. Så utan Lübeck ingen självständighet, och det återspeglades också efter kriget när de skulle ha betalt.
Den tyska inblandningen slutade inte där, utan statsapparaten reformerades med hjälp av tyska experter och Dackeupproret slogs ned av tyska legosoldater.
Citat:
Hursomhelst, detta fick mig att vilja veta lite mer om Hansan. Ett handelskooperativ i nord- och Östersjön från mitten av 1100-talet till mitten av 1600-talet. Hansan hade alltså en era av 500 år! Precis lika lång tid som Sverige har varit en suverän konungamakt. Ändå känns Hansatiden som en relativ "kort" period(1100-1600) i jämförelse med tiden från Vasa till nu(1523-2020).
Hansan har varit inne ett bra tag, och passar både med vurmen för regionalism och handel. Den var starkare än många stater på medeltiden.
Citat:
Tidsuppfattningen eller bara känslan för tid är mao dålig hos mig. Vad kommer det sig? Är det bara jag?
Långa tidsperspektiv är svåra att föreställa sig, och förmoderna organisationer som Hansan passar sällan in i vår moderna tanke-och begreppsvärld som är formad av 1900-talets nationalstater.
Citat:
3. Vilka intentioner hade egentligen Lubeck(Hansan) med hjälpen de gav till Vasa? Hade de lömska planer? Var det fula trix inblandat i syfte att ta ett skuldgrepp om Sverige som vi inte skulle komma ur, för att på så sätt kunna kontrollera oss? Satt det Genialaiska tyska och Judiska affärsmän i Lubeck kanske? Trots allt fick ju Vasa sälja av MYCKET av kyrkans rikedomar för att bli kvitt skulden..
Lübeck och Danmark var rivaler och de ogillade bland annat Öresundstullen. Om Danmark försvagades var det alltså en vinst för Lübeck, och man hoppades säkert att den nya staten skulle bli en allierad eller till och med klient.