Citat:
Ursprungligen postat av
vnc-
Index och justerade index är bara olika sätt att presentera data på. Mäklarstatistik har aldrig utgett sig för att justera. Ett rent index ger såklart inte hela verkligheten
Detta är så sjukt.
Du har fortfarande inte försökt ta reda på vad i helvete du tittar på när du surfar in på mäklarstatistik. Helt otroligt beteende. Ponera nu att du har gjort 1 728 inlägg på ett pseudonymt forum. Hur många av dessa har handlat om att du låtsas diskutera något du inte ens försökt sätta dig in i?
Citat:
, men går pris/kvm upp 2% på en månad baserat på ett stort antal försäljningar så är det ändå en tydlig indikator,
Tydlig indikator på vad? Hur kan du vara så befängd att du tror att du har slutsatser kring data du inte ens försökt begripa?
Citat:
om du har synpunkter på det motsätter du dig ganska mycket inom matematisk statistik.
En av oss har någon form av erfaranhet av "matematisk statistik". Det är inte den av oss som utan att få kväljlingar sitter och diskuterar siffror hen inte ens bemödat sig försöka förstå.
Citat:
Spreaden på bostäder är för låg för att rena snittpriser inte skulle vara tillförlitligt för var prisutvecklingen pekar.
Öhh, nej. Sätt dig och simulera. Det kommer inte ta dig så många minuter eftersom du förstår hur du ska göra detta, och resultatet kommer vara uppenbart väldigt snabbt.
(nej, jag förstår att du inte kan det; jag försöker illustrera hur bisarrt det blir om jag låtsas tro på att det finns någon substans i det du skriver).
Citat:
Ursprungligen postat av
Perfecthairline
Och skulle du på ett par meningar kunna utveckla vad det är för fel på Mäklarstatistiks metod?
Allt. De vet inte vad de håller på med. Ren, orörd data är mycket mindre dåligt. Problemet är att ingen av er ens har försökt ta reda på vad ni tittar på. Det är ingen dold hemlighet, ni begriper bara inte hur befängt det är att sitta och diskutera data utan att ta reda på vad datan beskriver, alltså fattar ni inte att ni borde kollat upp det.
Citat:
Skulle bli väldigt förvånad om Valuegurards data samtidigt visar att vi har fallande priser på en 12-månadersperiod.
Och vad har det med saken att göra tänker du?