Citat:
Ursprungligen postat av
Torshammarn
Tror att det kommer vara överflöd på olja väldigt lång tid framöver och frågan är om den någonsin kommer gå över 35 dollar igen. När väl allt rullar igång igen kommer folk fortsätta jobba hemifrån och resa mindre. Oljan kommer även fasas ut mot andra miljövänligare alternativ. Risken är överhängande att oljan är ute ur matchen inom några år.
Visst lite olja kommer säkert alltid behövas men de volymerna kommer inte i närheten av så det var före CV pandemin.
Håller helt med. Det ligger hundratals fulla tankers ute och väntar på att få lossa olja, alla pipelines är fulla och det finns knappt utrymme att lagra oljan någonstans.
Och som jag fattat det så har de Amerikanska oljebolagen endast överlevt såhär länge pga finansieringsstöd (QE) under några årtionden
Risky business att investera i olja nu