Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Spelet skall byggas bakifrån genom att målvakten rullar ut bollen till en back, och sedan passas den vidare. Insparkar/Utsparkar (och därmed dueller/kamp om bollen) skall inte tillämpas. För att barnen skall lära sig spela i egen backlinje måste de få göra det ostört utan snabb press på sig. Därför har det införts en ”retreatlinje”, dvs motståndarlaget måste backa hem bakom denna när motståndarnas målvakt har bollen.
Googla ”retreatlinje” eller se t ex här:
https://aktiva.svenskfotboll.se/4af8...r/7mot7-20.pdf
Finns väl fler exempel på där olika kampmoment fasats ut från ungdomsfotbollen.
T ex: Nicka får man heller inte göra:
https://aktiva.svenskfotboll.se/nyhe...ning-for-barn/
Hela grundtänket är att alla lag måste spela passningsfotboll. Kanske en god tanke, men det medför ju likformiga spelare. Tuffingar ”motarbetas” från tidig ålder. Och nu står vi här med ett landslag som är som skolpojkar vs män när de spelar.
Iofs inte träningslära vi diskutterar i tråden men jag vill göra ett instick i ditt inlägg.
Håller helt med dig det du skriver.
Det man lär sig från början sitter i skallen tills man drillas med nåt annat.
Redan för 15 år sedan när jag läste igenom dåvarande träningsläran för ungdomsfotboll, så skrev jag till den som dkrivit smörjan en 20-25 sidor hur jag som dåvarande friidrottstränare och fotbollscoach såg på alstret.
Fanns ingen logik i nånting där.
Bl.a. så hade alla pass med konditionsträning inkluderat boll. Det säger sig självt att minsta lilla man har boll med, så blir fokus på bollen och inte på springandet.
Uppspel från backar - jaa, så väl det syns att när R.O. rullar ut bollen till nån av backarna, så finns inte många passningsalternativ, utan alla gömmer sig . Samtidigt som motståndarna synat detta och sätter då press på bollhållaren och nån av passningsalternativen och sen är det för det mesta kört.
Begreppen "pass and move" och "stå inte i passningsskugga" finns inte. Det är ju basic i fotboll.
J Cruyffs bevingade ord om att du har bollen max 3 minuter per match. Det är under de minst 87 andra minuterna som visar hur bra spelare du är.