Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-04-28, 13:12
  #25
Medlem
trickydicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Visst kan jag ge förklaringar - fast det har jag gjort för länge sedan i UFO-avdelningen här på flashback - här är det både gammalt och felplacerat men Gimbal och FLIR visar flygplan, Go Fast visar ett långsamgående objekt som ser ut att gå fort pga vinkel, vågornas rörelse och flygplanets rörelse (s.k. parallax-rörelse) - troligen en ballong, fågel eller dylik..

Ingen av filmerna visar några hastiga rörelser eller anmärkningsvärt höga hastigheter...

Piloterna håller inte med
Citat:
en video kan man höra förvåningen hos stridspiloter på träningsuppdrag över delstaten Florida. Ett av planens kameror följer ett oidentifierat flygande objekt som först flyger i en rak linje, för att sedan stanna, hovra och rotera.

Läs mer: ”Kolla, den roterar” – här fångar stridspiloter märklig farkost på film
”De flyger alla mot vinden. Vinden är 61 sekundmeter...kolla på den där grejen...kolla på den där grejen, den roterar.”

Löjtnant Ryan Graves, som flyger F/A-18 Super Hornet, har till New York Times berättat ”att de här grejerna kunde vara där ute hela dagen”. Graves uppgav att ”de kunde accelerera, sakta ner och sedan nå hypersoniska hastigheter”.

Löjtnant Graves återgav dessutom ett minne av en händelse vid flygbasen Virginia Beach. En pilot i Graves kompani ska ha återvänt från ett uppdrag och sett ut som om han fått en chock.

– Jag kolliderade nästan med en av de där sakerna, sa piloten till Graves.

”Saken” i fråga beskrevs som en ”ring innesluten i en kub” och hade flugit rakt mellan två av kompaniets plan, som vid tillfället befann sig bara omkring 30 meter från varandra


https://www.nyteknik.se/populartekni...r-akta-6994422
Citera
2020-04-28, 13:18
  #26
Medlem
Sadomans avatar
Om rymdvarelserna har intelligens och har för avsikt att rensa jorden från människor så är ett virus helt logiskt. Varför anstränga sig mer än så? Ett provrör bara. Men då skulle viruset vara helt obotligt och ha 100% dödlighet.
Citera
2020-04-28, 13:26
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tempeZZt
https://www.tv4.se/nyheterna/klipp/h...tagon-12582934

https://edition.cnn.com/2020/04/27/p...eos/index.html
Snälla nån, berättelser och diverse suddiga bilder på "ufon" har vi hört och sett av och till åtminstone sedan 1947. Den första videon är 15 år gammal, innebär inget nytt alls.
Citera
2020-04-28, 13:37
  #28
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sadoman
Om rymdvarelserna har intelligens och har för avsikt att rensa jorden från människor så är ett virus helt logiskt. Varför anstränga sig mer än så? Ett provrör bara. Men då skulle viruset vara helt obotligt och ha 100% dödlighet.

Det beror väl på vilken effekt de är ute efter--Det är ju inte säkert att de är ute efter att utrota mänskligheten. Kanske få oss att "Smaka bättre", "Passa genetiskt", "Avliga onödiga som inte kan förslavas och arbeta för dem", Eller lite trevligare "vaccinera oss mot något framtida hot de känner till", "Öka människans intelligens", "Sortera ut de mest lämpade för avel".

Ja det kan vara precis vad som helst..Om dessa nu haft vår planet under uppsikt i tusentals år som ett experiment så finns det all anledning att tro att de inte vill utrota oss, snarate styra vår utveckling åt ett önskat håll. Kanske är "dom" egentligen "vi" från framtiden och de måste gå tillbaka och räta till något som riskerar oss i gramtiden ?
Citera
2020-04-28, 13:38
  #29
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
Piloterna håller inte med
https://www.nyteknik.se/populartekni...r-akta-6994422

Piloterna säger inte emot någonting av det jag skrev - att den tycks rotera är för att de är på en provflygning med den Gimbalupphängda kameran, det är tekniken som orsakar illusionen de häpnar över..

Inget av det Graves talar om syns på någon av filmerna, och Pentagon bekräftar även att det bland annat är därför de släppt filmerna själva nu - för att visa att de inte hade mer material och att de filmer vi fått se hittills skulle vara nedklippta.

EDIT:
The Navy previously acknowledged the veracity of the videos in September of last year. They are officially releasing them now, "in order to clear up any misconceptions by the public on whether or not the footage that has been circulating was real, or whether or not there is more to the videos," according to Pentagon spokesperson Sue Gough.
__________________
Senast redigerad av SnakePlisssken 2020-04-28 kl. 13:47.
Citera
2020-04-28, 14:25
  #30
Medlem
Finns massa aliens och UFO på youtube som blivit filmade. Sen om det är fejk är en bra fråga. Varför skulle någon hitta på för att få oss att tro på aliens.

Att tro att vi är ensamma som har liv vore idiotiskt, sen om dom tillräckligt smarta för att ta sig hit är en bra fråga.

Kan vara inomjordingar också. Finns massa teorier om det. Läste om ett seriöst projekt som skulle ta dom till ett hål i Antarktis som skulle vara vägen ned till dess civilisation. Hålet vaktas tydligen av amerikansk militär.

Sen så har Ryssland byggt en jättebas där när inget annat land har gjort det det finner jag väldigt märkligt.

Nu kan man fejka vad som helst så jag tror först på det när jag själv ser det med egna ögon.
Citera
2020-04-28, 14:37
  #31
Medlem
Antigravitation med hjälp av grundämne 115, moscovium, är patentsökt och så troligen i drift också. Det skulle kunna röra sig om ett gäng farkoster som använder sig av den tekniken
Citera
2020-04-28, 15:07
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Milldue
De som flyger dessa måste ha löst gravitations problemet och kunnat upphäva cetrifugalkrafterna. Ingen innuti kan överleva de accelerationer eller krafterna vid de svängar som dessa farkoster utfört.

Extrema drönare ? Kanske men då kan man undra hur dessa flyger utan propellrar eller vingar. Kan stå stilla och accelerera upp till hastigheter som är lång över vad dagens flygmaskoner kan..Så man måste fröklara vilken teknik som ligger bakom detta och vilken världsmakt som kan tänkas ha denna teknik om den inte är "utomjordisk" till sitt ursprung.

Troligast är väl att ex. USA hittat något och sedan kopierat det till en fungerande enhet inte att just dessa framförs av "aliens".

Finns ju inget som säger att det kan vara uråldrig teknik från en tidigare högteknologisk era på jorden
för något 100 000 tal år sedan..Spår av en sådan teknologisk peak skulle isåfall inte finnas till ens i arkeologiska lämningar på grund av istider och annat. Människan kan ju haft en eller flera högteknologiska civilationer innan vår. Som utrotats av diverse händelser i historien.

Ev har människan väldigt långt tillbaka sitt ursprung på mars och det som fanns där har raserats för miljoner år sedan och då spreds hit och vi överlevde.. Iaf troligare än att det är intergalaktiska besökare.

Att vi inte är ensamna är jag dock övertygad om. Troligen även liknande DNA

Homo sapiens har bara funnits i 250 000 år.
Citera
2020-04-28, 15:11
  #33
Medlem
Det mest logiska skulle väl vara om det fanns en massa AI där ute som åkte och observerade världen. Liv torde vara intressant iom att det är så lite liv i universum och om det så är intressant borde AI:n åka och hjälpa planeterna med liv? Problemet är då kommunikation och tydligen är livet inte helt enkelt att programmera eftersom det då hade kunde beräknats fram en kommunikstionsvög med bra utgång.
Citera
2020-04-28, 15:20
  #34
Medlem
De har funnits här länge ibland oss länge. Har arbetat åt dem i snart 10 år med flertal andra jordlingar. Kan svara direkt att nej 99,999% av oss människorna kommer inte att medvetet träffa en under sin livstid.
Citera
2020-04-28, 15:55
  #35
Medlem
Tvekar på utomjordingar. Förmodligen USA:s regering som testar deras teknik.
Citera
2020-04-28, 17:03
  #36
Medlem
Finns det nån uppdkattad fart på manicken i förhållande till jetten?
Citera
ufo

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback