Citat:
Ursprungligen postat av
Clodius
Är det någon som förstår hur Skurups politiska majoritet tänker här. Det är väl moderaterna och svergedemokraterna som är ledande i kommunen?
Jag gissar ofta fel beträffande hur folk tänker i Sverige, men detta är Skåne så kanske jag gissar rätt denna gång:
1. Ett folk ska ha rätt att forma sitt eget öde och förändra sina levnadsvillkor. Större delen av Götaland har ett relativt gammalt kristet arv (i Skåne sannolikt med ett stort mått av kontinuitet från odinismen i bl a Uppåkra). Eftersom det skånska folket har varit konsekvent mot höga invandringsvolymer har vi en situation där
skåningars folkrätt ställs mot
migranters religionsfrihet. Således gäller inte principen att en kommun ska kunna förbjuda slöja i skolan i de regioner som varit positiva till migration.
2. Islam, såsom det huvudsakligen har manifesterats de senaste åren, är i sig självt i opposition mot religionsfrihet. Att upprätthålla religionsfriheten inom ett territorium kräver därmed att mainstream former av islam avvisas.
3. Vanliga människor som inte är insatta i politik tycker, tror eller känner ofta att en sådan sak borde gå att genomföra. Då och då måste politiska partier försöka med saker som de vet att de inte kommer att lyckas med, för att deras väljare ska känna att "de jobbar för oss!".