Citat:
Ursprungligen postat av
Stig-Britt
En av mina mer motorstarka bilar höll hastigheten exakt sånär som på 1km/h. Satte jag 50km/h så höll den det. Såklart inte så exakt som på tiondelar av en kilometer, men så pass exakt att mätaren inte ens flyttade sig synbart ens vid mindre uppförsbackar eller nedförsbackar. Detta var något jag dessutom tänkte på när jag hade bilen.
Ja nu menade jag inte heller tiondelar, utan att det vanligen är klart synligt på mätarnålen att hastigheter varierar lite utifrån omständigheterna och hur systemet jobbar. Jag har aldrig sett en enda bil där inte detta har kunnat observerats på, att mätarnålen rör sig lite när farthållaren är aktiv.
På min nuvarande Passat GTS -18 så är det digitala siffror om jag vill det, och då visas hastigheten i hela kmh, och man ser att den trots sin jäklig kraftfulla motor ändå varierar hastigheten en smula.
Den orkar definitivt hålla inställd fart i väldigt branta uppförsbackar, och om inte så stegar bara den utmärkta DSG-lådan ner närmast omärkligt om det behövs.
Men, jag tror att en del av denna variation kan bero på hur man programmerat styrenheten. T ex i min bil kan systemet även aktivt bromsa i nedförsbackar om inte motorbromsen räcker för att hålla vald hastighet. Men, den gör detta efter att avvikelsen nått en viss gräns, och sen samma när det går uppför och den behöver gasa på för att återta vald hastighet, om den av någon anledning sjunkit under. Då gasar den på rätt försiktigt, antagligen för att hålla nere förbrukningen
Olika bilar kan då ha lite olika programmering på farthållaren, det kan även ha påverkande faktorer som hur kraftig motorn är, vilken typ av växellådan och en massa annat.
Så, vissa bilar klarar att hålla hastigheten mer exakt än andra, men ingen klarar det helt exakt under dynamiska förhållanden med t ex böljande vägar med nivåskillnader. Detta är alltså normalt, men blir det väl stora avvikelse kan det ju ev blivit nåt knas som kanske kan behöva korrigeras.