Citat:
Ursprungligen postat av
Inf3cted
Om någon verkligen ville det så skulle de flesta dö. Det finns så hemska grejer där ute. Men så kan man inte tänka heller

Det är det jag menar med att Akilov var en efterbliven fjant.
Jag har lust att ge honom slag i magen för det han gjorde.
Samtidigt vill jag varna Sverige (främst regering, riksdag och näringsliv), för att det ev. kan finnas folk som mycket väl skulle kunna vara beredda att göra extremt omfattande terrorhandlingar bl.a. genom att sprida smitta. Men även på andra sätt totalt sätta skräck i hela landet, från Ystad till Kiruna och från Göteborg till Stockholm, under mycket lång tid med minimal risk att åka fast.
Så mitt expertråd från bl.a. Jerzy Sarnecki till politiker, myndigheter och andra svenska makthavare är att tänka er mycket noga för så ni inte fattar överilade beslut som inkräktar på folks leverne. Varken ni, jag eller de allra flesta andra kan nog inte ens ana allt vad som skulle kunna ske.