Citat:
Denna slutsats bygger på det felaktiga antagandet att folk med hög IQ strävar efter samma mål som de halvlobotomerade, dvs titel, massans godkännade och hög lön.
Folk med hög IQ inser snart att det har andra karriärvägar som är betydligt mer lättframkomliga för dig än för den halvkorkade massan.
Folk med hög IQ inser snart att det har andra karriärvägar som är betydligt mer lättframkomliga för dig än för den halvkorkade massan.
Hela mitt inlägg handlar ju om hur unga grabbar ser på IQ. Det finns en återkommande ton på alla forum för unga killar där man värderar IQ som nåt slags ultimat bevis på hur duglig någon är, och hur bra personen kommer lyckas i livet. Det omvända gäller också, att man ser ner på folk som inte når vissa nivåer.
Samma sak kan ses gällande vissa utbildningar också, där personerna med examen ser sig själva som "värdiga X" och även resonemang såsom att "person Y har inte gått en viss utbildning eller nått en viss nivå inom utbildningsväsendet, därav bör denne inte göra Z".
Du pratar om hur intelligenta människor resonerar, vilka val dom gör i livet med mera. Det är en helt annan sak mot vad mitt inlägg handlar om.
För sakens skull kan jag dock säga att jag håller med dig om att en lyckad karriär inte på något vis är ett slutmål man nödvändigtvis bör sträva efter. Om det är något jag lärt mig i livet, eller i alla fall tycker mig se, så är det att dom som verkar vara allra lyckligast är dom som inte har den kognitiva kapaciteten att göra mer än att leva för dagen. Kan man inte förstå världens faror, problem med mera så har man plötsligt ingenting att oroa sig för.