Citat:
Ursprungligen postat av
HataModeraterna
Ja när maten serveras snabbare och utan att du ska riskera bli sjuk för att servitören hostar omkring sig. Dessutom är det ett undantag. Tänk disk och matlagning. Robotar har redan tagit börjat steka burgarna på Donken.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fioehlbaerth
AI är nog en game changer, ja.
Utan regleringar blir de flesta arbetslösa.
Men snälla, vad ni är historielösa! Jag gissar att ni är rätt unga.
För bara lite drygt 100 år sen jobbade ca 95 % av jordens befolkning inom jordbruk (nej, ingen källa, läs historia eller googla), och sen kom industrialismen. Nu lever vi i det postmoderna, postindustriella, samhället och nya jobb kommer att skapas för att tillfredsställa nya behov, högre upp på behovstrappan och som vi inte ens visste att vi hade.
Framförallt kommer de få procent av befolkningen, som äger det mesta av tillgångarna, att behöva konsumenter som köper deras varor och tjänster. För att kunna göra det måste folk ha en lön som de kan försörja sig på. Och därför kommer jobb att finnas, vissa viktigare än andra, men likväl.