Citat:
Ursprungligen postat av
RCI856645964
Om hela världens ekonomi står på spel så är det naturligtvis genomförbart, ekonomiskt och praktiskt.
Mutationer sker även med vanlig influensa och hindrar inte immunitet.
Jag håller med dig! Men just nu så är det inte hela världens ekonomi som står på spel! Det är framför allt dollarn och USA:s ekonomi står på spel, möjligen deras närmaste vasallstater med, men mest USA. Problemet är att en enda amerikansk privat ägd bank (FED) har makten att trolla fram 2000 miljarder dollar på 1-2 veckor utan att deras valuta drabbas av inflation eller hyperinflation! Inga andra makter världen över accepterar detta längre, varför tror du oljeländer slutat sälja oljan enbart med dollarn? Kina köper olja från Iran med yuan, och från Ryssland med rubeln mm.
Som sagt Öst-Asien kommer överleva fint. Deras kultur skiljer sig avsevärt från våran i dagsläget. Medelklassen och arbetarklassen sliter ihjäl och sparar sina slantar och sakta men säkert bygger uppåt. Inte som i väst man tar 3-5 miljoner lån med sin sambo som jobbar på restaurang och lever som det inte finns någon imorgon = ohållbart system!
Sedan detta med att råna skattebetalarna och rädda privata entiteter! Vilket fiasko! Jag skulle förstå om essentiella företag var 100% statliga och räddades. Men privata entiteter som tar ut vinster och sedan låter skattebetalarna ta smällen vid dåliga tider? Helvete heller! Jag har inte röstat på detta skit. Sväääääärjee-demokrati i nötskal!
Majoriteten kan rösta emot en motion, riksdagen och alla partierna går emot folket och tillämpar ändå lagen! Var det inte så i Göteborg om trängselskatten? Majoriteten där röstade NEJ, men ändå körde förrädarna över folket!