Är det några som vågar trotsa COVID-19 och spela på lokal?
Jag har i stort sett slutat spela. Blev inte roligt med t.ex. alla sunkiga gamla bittra (en del mobbande, 50+ år) svenssongubbar i "flippersverige". Det är inte värt att lägga någon tid och energi på den där "scenen". Den är ett skämt här, men är mycket bättre i andra länder. Om man vill tävla får man ta sig utomlands och undvika det svenska tror jag.
Det här gäller inte ALLA, såklart. Men överlag är det riktigt ruttet, en av dom mest homogena grupperna man kan tänka sig (typ 0 invandrare och ~0.02% kvinnor, liknande ålder och klass), extremt trångsynt, sk. "group thinking", nästan motarbetande till förändringar osv. Vore bra om det kom in lite nytt blod där
Men det är ju kul att spela flipper! Fast helst inte då omgiven av en massa idioter då. Jag ska väl kanske börja spela lite igen snart. Vi får se. Dom sitter ju på sina kontorsjobb och kör mån-fre
"fast-forward-till-döden" så man slipper ju dom dagtid.
F.ö. så sa en inom flipper att han aldrig stött på så udda människor som inom flipper. Jag blev väldigt frågande till det. Jag sa till mina kompisar att det kan vara nyttigt för mig att umgås med helt "normala" svenssons ibland, typ. Mina kompisar är inte jättenormala direkt, kan ...man... väl säga.

Dom har lite snäva referenser om världsbilden dom där gubbarna.
EDIT Det här gäller ju inte alla, så klart, finns en och annan väldigt vettig person. Men dom blir färre och dom flesta jag umgicks med förr där har lämnat eländet.