Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2020-03-15, 03:37
  #13
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Inte-nog-PK
Corona dödar i första hand gamla personer. Jag vill hävda att en större andel av de 60+ är svenskar och inte invandrare. Men du kanske menar att det är värre att vara hemma någon dag än det är att dö?

De rika vita medelklassen är hemma och vabbar och får ut dyra pengar från försäkringskassan. Josef , Amir och Fatima blir sjuka av att städa upp er skit och dör i rännstenen eller förlorar jobb och bostad när de inte kan gå till jobbet. Där har du skillnaden.
Citera
2020-03-15, 03:47
  #14
Medlem
Okej, så unga kvinnor blir arbetslösa? Men de röstar ju också för mindre handel, minskad konsumtion och mindre utsläpp. Nu får de ju som de vill. Eller glömde de tänka innan de önskade och röstade för sin framtiden? Att kunna se och ta ansvar för de följder ens egna handlingar ger är att ta ansvar för sitt eget liv. Visst går det bra när vi låter feminismen styra vårt liv!
Citera
2020-03-15, 05:32
  #15
Medlem
bombaccis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Okej, så unga kvinnor blir arbetslösa? Men de röstar ju också för mindre handel, minskad konsumtion och mindre utsläpp. Nu får de ju som de vill. Eller glömde de tänka innan de önskade och röstade för sin framtiden? Att kunna se och ta ansvar för de följder ens egna handlingar ger är att ta ansvar för sitt eget liv. Visst går det bra när vi låter feminismen styra vårt liv!

Röstade unga kvinnor på Corona viruset???
Citera
2020-03-15, 05:53
  #16
Avstängd
Kalamitys avatar
Om man fick önska att en viss grupp skulle drabbas hårdare så hade samhället tjänat rejält på om dödsfallen började rikta in sig på vänstermänniskor. Detta samhällsfientliga mentala virus har redan infekterat många korkade människor bortom räddning och i situationer som den vi har just nu blir personer som TS direkt kontraproduktiva. Bästa vore om de bara dog av, för det gemensammas bästa. Det hade varit ett solidariskt skeende på allvar. Det hade dessutom hjälpt samhället att komma på fötter efteråt genom att sortera bort skadliga ideologier från maktens korridorer och därigenom underlätta återhämtningen och tillväxten.
Citera
2020-03-15, 08:26
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci

Josef , Amir och Fatima blir sjuka av att städa upp er skit och dör i rännstenen eller förlorar jobb och bostad när de inte kan gå till jobbet. Där har du skillnaden.

Nja eftersom de alla är läkare och sjuksköterskor så kommer deras kunskaper att efterfrågas när vi vita vabbar.
Citera
2020-03-15, 08:27
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Röstade unga kvinnor på Corona viruset???

Nej de röstar på att slippa jobba och nu slipper de göra det.

*Kram från Greta*
Citera
2020-03-15, 11:47
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blueberrycake
Jaha - nu kör de kvinno-vinkeln återigen. Så trött man blir.

Intervjuar de 5 män imorgon? Förslagsvis lastbilschaufförer och gruvarbetare.
Eller gäller jämställdheten bara när det gäller "stackars kvinnor"?

Kan vara den mest taktlösa artiklen någonsin. Allt drabbar tydligen kvinnor hårdast till och med virus från Kina. Åldringarna som dör däremot är inte så noga med, vad det verkar. Däremot en hotellstädare som temporärt förlorar jobbet (i ett land med generös A-kassa) där har vi ett jätteproblem.

Andra kan förstås undra vad som händer med hela transportnäringen, alla taxichaufförer, långtradarchaufförer o.s.v. Eller varför inte gruv- och verkstadsbolagen när efterfrågan sjunker, men det är det väl inte så noga med när män jobbar där.

Det här visar verkligen hur slentrianmässigt media bara kör kvinnovinkeln utan minsta logisk tanke bakom. Kvinnor drabbas per definitinon alltid hårdast. Det finns inga män att tycka synd om och framförallt inte äldre som hatas djupt inom den nya vänstern.
Citera
2020-03-15, 16:12
  #20
Medlem
Zeusys avatar
Greta får komma och hlälpa till med coronautbrottet, hon är svenska fy fan.
Citera
2020-03-15, 17:11
  #21
Medlem
VeckoRevyn är väl en tjejtidning? Vad fan klagar ni för. Läs någon killtidning så ska ni säkert se att manliga perspektiv tas upp.

Att ni läser slaskmedia överhuvudtaget är ert eget fel. Ni ger slaskmedia läsarsiffror, vilket ger staten uppfattningen att det är berättigat att ge slaskmedia skattepengar för att hålla dem flytande eftersom de tror att så många svenskar vill ha kvar slaskmedia.
Citera
2020-03-15, 20:00
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
Priviligerd vit man där ser jag. Inte alla har lätt för sig i skolan eller lyckas få ett vanligt heltidsjobb. Vi slavar arbetar ju under urusla villkor där ni rika överbetalda vita män aldrig skulle kunna tänka er. Vi som arbetar på behov kommer aldrig kunna spara något o lever fattigt o för fatttiga. Corona är värst för oss.

95% i övriga världen är fattigare än valfri person i Sverige sett till levnadsstandard. Ändå klagar de i Sverige i intervallet 95-97% på de tre procenten över dem. Varför är ni berättigade till mer från oss? Dela istället med er till de som har det sämre om det är solidaritet som ni vurmar för.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback