Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2020-03-08, 10:28
  #13
Medlem
BNCs avatar
Tänk också på er egen teknik när ni lindar ihop kablarna.

Med fel teknik så är det väldigt lätt att linda ihop en kabel så att den inte "vill" stanna hoprullad. Gör man rätt så ligger den snällt i sin linda sen och behöver bara ett kardborreband för att hålla sig i sin spole.

Om du lägger din nyligen hoprullade kabel på golvet, ligger då hela kabelrullen slätt på golvet, eller är det ett och annat varv som vill lyfta lite? Om det senare så har du gjort fel och det blir skit av alltihop.

Tänk även på tekniken när man lindar upp kabeln. Kan inte bara slänga ut den på golvet utan tänk på att ta ur ett varv i taget istället för att bara dra.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback