Citat:
Ursprungligen postat av
Covid
Statstelevisionen är förvisso regimtrogen, i alla fall så länge regimen leds av "socialdemokraternas partiordförande" (snarare än "moderatledaren" i mindre hövligt språkbruk). Marginalen är för trång för att vidare gå in på det, men det kan ledas i bevis att så är fallet. Det är mer subtilt än man vanligen föreställer sig.
Vad gäller Folkhälsomyndigheten har man från dag ett slagit fast myndighetens auktoritet och noga undvikit att framföra någon hårdare kritik. Gårdagens Aktuellt visade visserligen någon slags ambition att kritisera Tegnell för tidigare uttalanden, men det blev väldigt ljummet.
Framförallt försummar man tillfället att korsfästa honom för hans och myndighetens stridbarhet i att avfärda asymptomatisk spridning av viruset, en ståndpunkt som ligger till grund för det vidare agerandet och som är orsaken till att smittan letat sig in på äldreboenden. Se t.ex.
https://dougherty.se/statsbodeln-tegnell.nd
En korrekt journalistisk ambition är att oförtrutet angripa detta och inte låta sig bevekas av att Tegnell slingar sig som masken på en metkrok. Men man viker sig direkt.
Nu slingrar du dig allt va? Ditt första stycke säger ingenting nytt förutom att du ber mig troget lita på dig baserat på vad?
Stycke 2 är samma där dig med ord som e ganska fina men du uttrycker slarvigt ifråga om innehåll. Det ska sägas om jag tolkar dig rätt. Att det du skriver skulle vara argumenterande och inte berättelser om ditt egna känsloliv. Vilka är man?
så har vi stycke tre som följer i samma stil som dom två föregående. Du visar fortfarande inget som helst stöd för det du påstår. Och den artikeln jag vet inte om du själv har läst den. Men den saknar trovärdighet rakt igenom. Det är helt enkelt en krönika som du inte borde läsa som något annat än en krönika. Det kan inte vara författarens intention att den skulle läsas på något annat sätt.
Handlar alltså all journalistik från och med nu om frågorna kring tegnell. Du borde kolla in svt.se mycket intressant finns där att läsa. Nämner det här framförallt för att det där är packat med kritiska frågor som Tegnell svarar på rakt upp och ner.