Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2020-03-06, 17:57
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CC75
Jag är lite inne på din linje. Folk har generellt ett mycket kort minne såvida det inte drabbar dem hårt känslomässigt. T ex som du nämner en nära anhörigs död.

Jag tror dock att företag kan lära sig lite av det som nu sker. Kina har "ägt" alldeles för mycket av väldens produktion. Jag tror företag i väst börjar inse detta nu och det inte bara pga Corona utan redan innan pga Kinas agerande. Som ex kan nämnas Huawei och agerandet i Hong Kong. Priset för att låta Kina vara världens största produktionsland inom många områden börjar bli högt.

Jag tror att många aktivt letar alternativ till Kina. T ex andra länder i Asien såsom Vietnam, Indien, Sri Lanka (där bygger VW en ny fabrik redan idag) m. fl. Fråga blir bara hur Kina kommer att agera i en sådan situation. Hur hård press kan de sätta på de övriga länderna? De investerar idag redan enormt mycket i grannländerna och många länder är beroende av dem.

// CC

Tyvärr är det så.
Ett bolag vars syfte är att konkurrera och tjäna pengar kommer givetvis att lägga tid och pengar på att analysera kriser som denna på ett seriöst sätt, så att man kan dra slutsatser och använda dessa för framtida prognoser, affärsplaner och riskanalyser.

När det kommer till privatpersoner sker dock inte detta, särskilt inte i ett land som Sverige, där man utgör ifrån att staten och myndigheterna har hög auktoritet och kompetens. Man räknar med att "systemet" hänger med, drar lärdomar och är redo.
Själv följer man enbart med.
Citera
2020-03-06, 19:03
  #14
Avstängd
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LordBrettSinclair
Vi har i västerlandet drillats i att tycka globalismens idé om att producera där det är billigt och konsumera där det är dyrt är rätt väg att gå. Vi har inga lager av varor och förnödenheter hos oss utan just in time och order on demand med leveranser som inkommer från alla världsdelar strax efter att de beställts är självklart. Det gäller vårt eget skafferi lika väl som civilförsvarets energidepåer... Men om nu detta system havererar, flygen slutar gå, containrarna sluta skickas, medicinerna tar slut eller oljan stannar på vägen. Vad gör vi då? Det blir snabbt mörkt, kallt och hungrigt... är det inte då rimligt att de svenska hushållen och institutionerna i mesta mån bunkrar det som går, men även stimulerar inhemsk produktion framför sårbar långväga? Kort sagt tvärt emot vad globaliseringens förespråkare vill... Rätt eller fel?
För väl att en sådan här tråd dök upp. Jag hade förväntat mig det. Så nu slapp jag få fel.

Ja, om globalism inhiberas då blir det precis som du säger: "mörkt, kallt och hungrigt".

Så vi har valet:

a) Ej globalism. Permanent ha det "mörkt, kallt och hungrigt".

b) Globalism. Hög levnadsstandard, med låg risk att tillfälligt ha det "mörkt, kallt och hungrigt".

Var och en får väl grunna på vilket som låter mest tilltalande.
Citera
2020-03-10, 09:01
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Så vi har valet:

a) Ej globalism. Permanent ha det "mörkt, kallt och hungrigt".

b) Globalism. Hög levnadsstandard, med låg risk att tillfälligt ha det "mörkt, kallt och hungrigt".
c) Vara förberedd på att det kan ske saker i vår omvärld som vi inte kan kontrollera så vi slipper ha det "mörkt, kallt och hungrigt" oavsett utfall.
Citera
2020-03-11, 10:40
  #16
Avstängd
Lund-NoGo-zones avatar
Börs-slakten i USA är inte kopplad direkt till corona. Om ett år är alla friska igen. Den är kopplad till att fler börjar förstå att Kina inte är ett vanligt land, att ständigt ökande konsumtion resande hotell just-in-time har nackdelar, att vi inte bör bli fler och fler människor på jorden osv. Ganska existensiella frågor som man under börsbubblan valt att bortse ifrån i hopp om att tjäna pengar. När denna förljugna världsbild försvinner så försvinner också aktievärdena.
Citera
2020-03-11, 11:04
  #17
Medlem
kugutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lund-NoGo-zone
Börs-slakten i USA är inte kopplad direkt till corona. Om ett år är alla friska igen. Den är kopplad till att fler börjar förstå att Kina inte är ett vanligt land, att ständigt ökande konsumtion resande hotell just-in-time har nackdelar, att vi inte bör bli fler och fler människor på jorden osv. Ganska existensiella frågor som man under börsbubblan valt att bortse ifrån i hopp om att tjäna pengar. När denna förljugna världsbild försvinner så försvinner också aktievärdena.

Jo, sen har nog det här öppnat ögonen för hur komplett handlingsförlamad våran politiska ledning är när det kommer till att hantera nån sorts kris. Hadde dom kansellerat några jävla flygningar från vissa områden hadde vi i princip varit okej liksom. Vet inte om/hur just det påverkar börsen dock.

Går inte att lita på våra politiker, jedem das seine.
__________________
Senast redigerad av kugutt 2020-03-11 kl. 11:18.
Citera
2020-03-24, 17:37
  #18
Medlem
Därför blir inget sig likt för näringslivet efter corona..
https://www.fplus.se/darfor-blir-ing...orona/a/4q803e

Citat:
Coronaviruset sätter fingret på den moderna ekonomins akilleshäl – de globaliserade leveranskedjorna. ”Detta är ett uppvaknande som kommer att rita om industrilandskapet när företag inser hur sårbara de är”, säger en tung börs-vd till fPlus.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback