Citat:
Ursprungligen postat av
BKKBaby
Nej, absolut inte. Personligen litar jag på vetenskapliga studier från seriösa institut som jag själv kan läsa och ta ställning till. Jag litar även på en liten skara experter som gång på gång har gjort korrekta uttalanden och därigenom byggt upp sin trovärdighet. Exempel på dessa är Dr. John Campbell på Youtube och före detta chefen för FDA i USA, Scott Gottlieb.
Enda chansen är att själv kritiskt granska den information som finns och bilda sig sin egen uppfattning. Den som förlitar på CCP, SVT eller WHO kommer att få sig ett jävligt bryskt uppvaknande.
Håller i princip med om det här som grundinställning, men varför skulle Kina slå helt om från isolering av massiva mängder till klartecken att gå tillbaka till jobbet om det inte fanns goda skäl? Det vore förödande för Kina inte minst ekonomiskt och är det något kineserna inte är dåliga på så är det strategi.