Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2020-02-26, 17:45
  #1
Medlem
KalleNixons avatar
Invandringen till Sverige har nu blivit så stor och fört med sig så omfattande förändringar att landets existens är hotad. Det handlar inte bara om ekonomiska kostnader längre, säger ekonomen Jan Tullberg i Swebbtv.

– Vi har kommit fram till ett läge som är mer existentiellt. Vill vi att Sverige ska finnas kvar. Vill vi att Sverige ska vara en välfärdsstat, eller vill vi att Sverige ska bli mer som ett sydamerikanskt land med stora klassklyftor och en kriminalitet som inte kontrolleras. De rika kan klara sig något sånär i sina gated communities, men de utsätts hela tiden för kapningar, våld, kidnappningar och utpressningar, så det blir ett farligt samhälle. Vi är på väg dit, för att den gemenskap och det samhällskontrakt som vi tidigare hade håller på att lösas upp. Detta måste politikerna förstå, nu måste vi sluta tramsa.

Problemet, enligt honom, är att politikerna och folket fortfarande inte förstår, eller inte vill förstå, vad som håller på att ske. Det måste till ett mycket kraftigare paradigmskifte, där politikerna till exempel inte längre tillåts ljuga om att invandringen blivit restriktiv, för att den destruktiva utvecklingen verkligen ska kunna stoppas.

Sverige saknar fortfarande "krisinsikt", säger han.

– När man förstår att det är allvar, då kan något hända. Men befolkningen är rätt kravlös, den börjar bli lite arg men är inte tillräckligt arg. Så politikerna tycker att de kan fortsätta hanka sig fram med dubbla signaler.

Tullberg säger också att han länge har väntat på att något ska hända som får svenskarna att vakna. Han trodde att det islamistiska terrordådet på Drottninggatan 2017 kunde bli en sådan händelse, men så blev det inte. Makthavarna lyckades "trolla bort" dådet.

Har Tullberg rätt?

https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo
2020-02-26, 17:56
  #2
Medlem
-GGs avatar
Det var alltid det som var "slutmålet", när den ekonomiska punkten passerats. Vilket den alltid skulle med ett ständigt inflöde och främlingsfödslar inom landet.

Första fasen är förbi. Koncentrationen gör nu att det rasliga och kulturella får allt större uttryck och avtryck, och pengar kan inte längre dölja det.
__________________
Senast redigerad av -GG 2020-02-26 kl. 18:55.
2020-02-26, 17:57
  #3
Medlem
Grus-Olles avatar
Vad gör dom själva då mer än bara sitter och spekulerar?
Det är ingen av våra makthavare som lyssnar på Jan Tullberg, Gunnar Sandelin, Lars Bern och allt vad de nu heter oavsett hur rätt dom har, eftersom dessa herrar ändå aldrig kommer att få inflytande i den offentliga debatten (typ anlitas som experter eller deltar i olika debattprogram) pga att de blir kallade för nazister och högerextrema. De känner förmodligen innerst inne att de själva är födda och uppväxta i fel land.
Därför kan Swebb-TV lika gärna lägga ner sin verksamhet.
__________________
Senast redigerad av Grus-Olle 2020-02-26 kl. 18:09.
2020-02-26, 18:06
  #4
Medlem
substitutes avatar
Det Svenska folket måste vara något unikt genom historien. Det blir något för framtida tänkare och filosofer att grunna över. Hur kunde ett helt folk låta sig våldtas, rånas , luras på detta sätt - och samtidigt själva betala för det?
2020-02-26, 18:09
  #5
Medlem
tjallepetters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av substitute
Det Svenska folket måste vara något unikt genom historien. Det blir något för framtida tänkare och filosofer att grunna över. Hur kunde ett helt folk låta sig våldtas, rånas , luras på detta sätt - och samtidigt själva betala för det?

Hur många procent av Sveriges alla invandrare tror du är kriminella egentligen?
2020-02-26, 18:10
  #6
Medlem
För 50 år sedan ansågs 47 romer vara för många; vi klarade inte av att ta hand om så många påstod Olof Palme.
Citat:
När hon försökte förmå den nyblivne statsministern Olof Palme, som Katarina Taikon beundrade och litade på, att stoppa utvisningen av 47 franska romer, som överlevt Förintelsen och därefter trakasserats och fördrivits från plats till plats i Frankrike, svek han.

- Vi orkar inte ta emot så många zigenare i Sverige, sa Palme.
Kölla:
https://www.hallandsposten.se/%C3%A5...merna-1.351978

Enligt Annie Lööf har vi dock nu blivit så mycket rikare att 20 miljoner till inte är ett problem.

Ja, vem skall man tro på i dessa dagar?
2020-02-26, 18:11
  #7
Medlem
Grus-Olles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av substitute
Det Svenska folket måste vara något unikt genom historien. Det blir något för framtida tänkare och filosofer att grunna över. Hur kunde ett helt folk låta sig våldtas, rånas , luras på detta sätt - och samtidigt själva betala för det?

Kanske det rasbiologiska institutet hade kunnat få reda på detta om det hade existerat idag.
2020-02-26, 18:14
  #8
Avstängd
SegPandas avatar
Mitt folk är patetiskt. Handlingsförlamade och fega. Åtminstone så förstod Tyskarna allvaret under 30-40 talet, men svenskar är ju på riktigt fredsskadade och alldeles för bekväma..
2020-02-26, 18:15
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjallepetter
Hur många procent av Sveriges alla invandrare tror du är kriminella egentligen?
Ställ istället frågan hur stor andel av Sveriges invandrare som inte är bidragstagare.
2020-02-26, 18:17
  #10
Medlem
Majoriteten av alla människor i världen ser sig själva i spegeln fundersam över hur feta dem är.
Trots att allt pekar på att de kommer gå upp i vikt och bli feta...dvs de aldrig motionerar / tränar, de har ett stillasittandes jobb, de äter för mycket och av det dåliga...så ställer de sig själva denna fråga.

De flesta är sämst på att göra konsekvensanalyser. Folk, generellt sett, ser problem då de har växt sig så pass stora att de redan är massiva problem.
__________________
Senast redigerad av S0urce 2020-02-26 kl. 18:21.
2020-02-26, 18:25
  #11
Moderator
Tystnads avatar
Ja han har tyvärr rätt!

Vi ser ju redan nu hur det blivit med alla skjutningar & sprängningar, det ökar hela tiden.

Sedan har han helt rätt i att dom rika höga politikerna och cheferna inte bryr sig eller tar denna utveckling på allvar, har själv sett det IRL.

Orsaken är just det att dom tjäna så mycket att dom kan välja helsvenska boende, köra bil hela tiden, helt enkelt köpa sig en "frihet" som vanligt folk inte kan.
Detta är dock en tillfällig respit för dom precis som han nämner.

Personligen tror jag det är försent vända utvecklingen , först Reinfeldt och nu Stefan L som massinvandringsivrare.
Och det bara fortsätter.....

som vanlig Svensk på golvet är det inte mycket man kan göra än att rösta på SD
2020-02-26, 20:10
  #12
Medlem
JumpingJacks avatar
Rubriken förtydligad. / Mod
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback