Citat:
Ursprungligen postat av
Fri
Höger och vänster är åt samma håll i Sverige. Och SD är mittemellan...
Det finns inte en enda borgerlig politiker i detta land som har någon merit överhuvudtaget. Alla är de socialistiska parasiter som plundrar folket på pengar. Självklart vill alla svenska politiker sänka allas pensioner, för då kan de ju girigt själva ta mellanskillnaden. Vad skulle en psykopat som Ebba Thor tjäna på att Rolf får pension? Och varenda svensk ger detta system perfekt godkänt och väljer om varenda politiker utan undantag.
Att Ebba Thor är psykopat skulle jag absolut inte vilja säga bara för att hon ljuger så kraftigt vad hennes politik innebär.
Sedan är det ju klarlagt att Jimmy och hans gäng tydligt deklarerat att dom förstår att dom inte kommer vara del av en konservativ regering.
Utan kommer vara samarbetspartner utanför en M, KD regering.
Och vem är partiledare för KD? Jo Ebba Thor
Och lyssna på vad Jimmy Säger "konservativt block" dom konservativa står till höger om liberaler.
i SVT agenda placerade Jimmy Åkesson sin partisymbol till höger om dom övriga partierna. En stund av självinsikt.
SD är skapar ur ny nazismen. Alltså högerextremismen.
Och partiet har förslag som är fascism så som att politikerna ska gå in och ha åsikter om vad media skriver och publicerar
Och att politikerna ska styra hur folk ska leva sina privatliv kulturellt.
Sedan retar liberaler upp sig på att SD säger sig vilja stärka A-kassan och sjukförsäkringen.
Men SD har ju varit med och rasera just dessa och röstar emot att förbättra.
Här är det lite som när nazisterna brände ner riksdagen i Tyskland och skyllde på vänstern för att dom måste få ordning på landet så måste parlamentet suspenderas "tills vidare" och så tog dom makten helt.
Vi har ju läst hur företrädare för SD planerat att bränna ner sin egen valstuga och skylla det på vänstern. Och det är samma sak när det gäller vad SD säger sig stå för.
För H^vete Ebba Bush THor gick runt i valrörelsen och talade om att KD hade mer pengar till sjukvården än sossarna.Och folk tror henne för hon har högt förtroende i undersökningar nu.
Men det är ju för F^n bara att läsa KDs budget att det är skattesänkningar precis som Stefan Löfven säger.
Men hur många läser en SD eller KD budget? Om hur lite pengar det faktiskt är där för sjukvården.
Nästan alla som har förtroende för KD och SD går på magkänsla om att Stefan Löfven inte låter lika trovärdig som Jimmy eller Ebba.
Och apropå vänstern. Det är ju ett skällsord inom SD.
Alla är någon form av vänster som inte håller med SD. Även ny liberala Centerpartiet som är tok mycket höger kallas ju för vänsterliberala.
av Sd are det talar ju om hur långt till höger SD är.
Sedan låtsas man vara emot etablisemanget.
Ja man är i sanning emot värderingar som dominerar så som demokrati, mänskliga rättigheter,människovärde, respektera andra människor, mångkultur pressfrihet, religionsfrihet och yttrandefrihet och avståndstagande från rasism..
Det SD are föraktfullt kallar PK politiskt korrekt.
Men man är ju inte emot det ekonomiska etablisemanget som styr vårt samhälle och våran ekonomi. Och det är ju väldigt lite politikerna som gör det egentligen.
utan det är ju det ekonomiska etablisemanget som styr samhället. Och dom flesta politikerna i riksdagen springer det ekonomiska etablisemanget ärenden.
Som fyller deras partikassor. Mest till högerpartiet och kapitalister kallas dom. Som också ger slantar till sossar dom köper politik från.
SD är ju ett parti för etablisemanget så det sjunger om det om man tittar på den ekonomiska politiken.
Och sedan har vi det här med dom äldre.
Adolf Hitler och Mussolini och varenda fascistisk despot regim i historien har använt just pensionärer och dom äldre "Som byggde landet" som politiskt slagträ emot människor med annan religion och kulturell bakgrund.
Människor som får busskort av Migrationsverket styr inte samhället dom har inte ens rösträtt i valen. Dom har inga pengar att köpa politikerna för. Dom är inte etablisemanget som tar pengarna ur arbetarnas händer.
Utan det fascistiska högerextrema myllan som SD är en del av har alltid splittra arbetarklassen utifrån kulturella eller religiösa olikheter och den fascistiska extremhögern jobbar för det ekonomiska etablisemanget.
Och det finns inga höjda pensioner eller fler äldreomsorgs platser och välfärd med SD politik.
På riksdagsplanet så hade vi en Regering där Ebba Thor parti hade hand om äldreomsorgen exempelvis.
En borgerlig minoritetsregering med statsministern Fredrik Reinfeldt. Det försvann 10 000 äldreomsorgsplatser.
Och vet du vad? SD röstade för budgetarna. Deras stöd var avgörande för att pensionärer som "byggt detta landet" och "betalat skatt" fick vänta på äldreomsorgsplats.
"Busch Thor pressades om äldrevården
Uppdaterad 16 augusti 2018Publicerad 16 augusti 2018"
"Äldrevården är en av Kristdemokraternas hjärtefrågor, men när de satt i regeringsställning tidigare och hade ansvaret just för äldreomsorgen, försvann 10 000 platser på äldreboenden."
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/b...om-aldrevarden
Och det är för att SD röstade för budgetar som hade kraftigt real minskade statsbidrag till kommunerna.
Och sedan har vi också frågan kring pensioner för minoritetsregering med statsministern Fredrik Reinfeldt gick också med SD stöd in och rånade pensionssystemet.
Så SD är varken ett parti för mer äldreomsorgsplatser eller höjda pensioner. Utan tvärt om.
Precis om att det inte var vänstern i Tyskland som brände ner riksdagshuset för snart hundra år sedan. utan extremhögern som låtsades.
Så är det SD som raserat äldreomsorg och tagit pengar från pensionärerna men låtsas stå för dessa grupper.
Det finns ett politiskt parti som inte stödjer nuvarande blocköverskridande pensionssystem och vill ta strid med den pensionsfientliga högern.
Du kommer säkert ha listat ut vilket riksdagsparti det är i slutet av denna inlägg.
SD röstade för budgetar som rånar pensionssystemet på pengar.
Historiens största stöld
https://www.nsd.se/opinion/historien...d-8705739.aspx
Samma riksdagsparti som vill göra om pensionssystemet är det enda riksdagsparti som har real ökade statsbidrag till kommunernas äldreomsorg och regionernas sjukvård. Genom höjda kapitalskatter.
Det var första gången sedan Olof Palme dog som kommunerna fick real ökade statsbidrag föra mandat perioden 2014-2018.
Och det för att sossarna blev beroende av ett nytt parti i budget frågor.
Det partiet fick budget inflyttande föra mandatperioden.
Och det medförde att kommunerna fick real ökade statsbidrag
100 000 fler är anställda i välfärden blev det
https://www.expressen.se/debatt/var-...bli-tydligare/
Och ett en stor mängd välfärds reformer: Som nman kan läsa om här
https://www.vansterpartiet.se/app/up...-budget-18.pdf
Min Favorit för egen del är deltidsstämplingen på 60 veckor i stället för 75 dagar som jag själv använder mig av när jag jobbar deltid.
Men reformer som avgiftsfri sjukvård för alla över 85år.
Avgiftsfri cellprovsscreening för livmodercancer
Fri kollektivtrafik under sommarlovet för unga som går i skolan
Avgiftsfri mammografiundersökning
fria medicin för barn upp till 18års ålder
fria preventivmedel till unga till 20 år
fria simundervisning till alla 6-åringar
fri tandvård upp till 23 år
Är några favoriter vi har inte sett en sådan här välfärdsreform politik sedan Olof Palme som vi kunde se föra mandatperioden. Och det är tack vare ett parti.
Som verkligen är ett protest parti emot etablisemanget. Det ekonomiska etablissemanget som styr vårat samhälle så mycket.
För innevarande år är det partiet återigen ensamt om att ha real ökade statsbidrag till kommunerna.
Och förslag så som fria mediciner för alla över 80 år och högkostnadsskydd i tandvården på 2000kr per år.
Om SD få bestämma så sänker dom skatten och höjer egenavgifterna och låter skattemedel gå till privatvinster.
Det är inte anti etablisemanget politik.
Att rösta SD är att slicka uppåt och sparka neråt.
Ebba Grön - Slicka uppåt, sparka neråt!
https://www.youtube.com/watch?v=NN3u_0KeDKI