Citat:
Ursprungligen postat av
Macke85
Nja de skickas väl redan nu till Italien efter att ha flugit SK60? Vad de flyger där vet jag inte. M-346 kanske?
Jo, jag gissar på det. Det blir ju lite skeva övergångar, då man normalt sett lär sig flyga först i en ”basic trainer”, sedan är det ”advanced trainer”, sen ”lead-in trainer” (de senare 2 är ofta samma flygplan), och slutligen inflygning på operativt flygplan.
Under SK60 så har vi väl kombinerat basic trainer och advanced trainer i ett, och sedan är det lead-in training i Italien (vilket då troligen är M-346), och sedan inflygning på Gripen D.
Under SK40 så tappar vi hela advanced trainer, och även basic jet trainer funktionerna. Som jag tolkar det så flyttar man båda dessa till Italien, och behåller inflygning med Gripen D.
Detta hade under andra länders omständigheter varit optimalt, då inflygningen sker främst på tvåmotoriga plan, som skiljer sig åt från lead-in trainern (som oftast är enmotorigt).
Men med Gripen D, som de facto kan användas som lead-in OCH inflygning, så är det ju till och med planerat att så ska ske framöver. Speciellt när Gripen E börjar levereras i större antal.
Då är frågan om M-346 är nödvändig? För den fyller rollen som advanced/lead-in väl, men inte alls lika bra i rollen basic/advanced jet trainer. Det är den egentligen för dyr för.
Med Sveriges setup, där vi kan köra SK40 för basic training, och Gripen D för lead-in, vilket plan fyller gapet bäst till lägst kostnad?
M-346 kostar runt 300 miljoner per plan. Det är väldigt högt för ett plan som bara ska användas i träningsrollen. Då är jag mer intresserad av den billigare varianten av samma plattform (M-345 är framtagen från M-346 som ett billigare alternativ), alternativt L39-NG från Tjeckien, som ger mig starka ”baby-Gripen” vibbar…

(och som kostar knappt 200 miljoner st)
Edit: oups, blev visst lite OT här.