Citat:
Ursprungligen postat av
Vatos-Locos
Inte kollat i tråden på väldigt länge, men framgick i dagens lokalblaska att GM som är misstänkt för detta dåd även är den som klarade sig vid skjutningen vid Circle K vid Kungens Kurva där hans kompis dog och hans flickvän fick allvarliga skador.
Han har precis åkt dit för att misstänkt skjutning i Västerås och följande summering stod i artikeln:
"28-åringen har ett digert brottsregister sedan tidigare.
På senare tid misstänks han ha varit inblandad i flera skottlossningar i Stockholmsområdet, både som gärningsman och brottsoffer.
Den 18 januari färdades 28-åringen, tillsammans med sin flickvän från Västerås och en före detta västeråsare i en bil som besökte Circle K-matchen vid Kungens kurva i Huddinge.
Där öppnade någon eld mot bilen och ex-västeråsaren sköts till döds medan flickvännen överlevde men fick svåra skador. 28-åringen undkom oskadd från det attentatet.
Lite senare, den 6 februari, blev 28-åringen ytterligare en gång beskjuten, inte långt från sin bostad i Vårby.
Senare samma dag sköts en kriminell 22-åring ihjäl i Sollentuna. Enligt polisens teorier, som VLT tagit del av, var det 28-åringen som hämnades skottlossningen tidigare på dagen."
Övriga häktade skall vara om någon vet vilka de är:
De häktade är:
►28-åring skriven i stockholmsförorten Vårby.
►25-åring från Västerås.
►24-åring, skriven i Göteborgsområdet men uppvuxen i Västerås.
►19-åring från Västerås.
6e februari skedde en skottlossning mot en person i masmo som men rubricerades som vårby eftersom det hänger ihop
https://www.expressen.se/nyheter/lar...ng-i-huddinge/
Detta var riktat mot en annan man som vårdades på sjukhus, inte samma man som du refererar till. Ifall du inte har någon annan källa på att det har skett skottlossning nära hans bostad i vårby mot honom så är de nog fel info du har?