Citat:
Ursprungligen postat av
Mustarn1910
Fast samma resonemang används mot ”alla dom” tjejer som anmält folk för blickar så jag förstår inte riktigt var du vill komma?
Om du har våldtagit någon så ska du må dåligt i resten av ditt liv, Sveriges låga fängelsestraff räcker inte enligt mig.
Men om du aldrig våldtagit eller ofredat någon så mår du väl inte dåligt av en rörelse som riktar sig mot folk som våldtagit/ofredat tjejer?
Jag håller med dig, men här på forumet, och antagligen i viss mån ute i samhället också, så finns det en bild av att #metoo drabbar många oskyldiga män, och att man därför som man har anledning att vara orolig oavsett hur väl man beter sig.
Personligen tror jag att det är väldigt överdrivet, att andelen falska anklagelser är låga och att andelen falska anklagelser som tas på allvar är ännu lägre. Men, om många män känner sig oroade för att bli oskyldigt anklagade för sexuella oegentligheter så är det ett problem oavsett om oron i sig är befogad eller ej.
Jag har ingen lösning på problemet och jag är övertygad om att #metoo gjort mer gott än ont.