Citat:
Ursprungligen postat av
Airwave92
Jag har tänkt på en sak, de flesta människor kallar pizza för skräpmat. Men vad exakt är det som är onyttigt förutom den smälta osten egentligen?
Du har deg, tomatpure och smält ost som egentligen är det enda som är mindre nyttigt. Sen lägger du på en jäkla massa roliga ingredienser som varierar. Kebab och olika typer av kött är väl mer nyttigt än onyttigt? Innehåller protein etc.
Har jag rätt eller fel? Så illa är väl inte pizzorna?
Det är inte jätte onyttigt. En Kebab-Pizza representerar 1000 kalorier, som är ganska mycket för en måltid, men maximum intaget per dygn är 2600 kalorier om man inte vill öka i vikt så det borde ge ytterligare utrymme att äte lite mer. Osten är inte dålig då den består utav bra fett, Tomat är den nyttigaste grönsaken vi har, men det vita mjölet är onyttigt annars då det fungerar på samma sätt som socker för blodsockernivån.