Citat:
Ursprungligen postat av
Fingerborgen
Överklagan sker innan första (eventuella) omhäktningen. Förstår att åklagaren kan lägga ner när som helst men det jag funderar på är om domaren i hovrätten (där överklagan sker om jag förstått rätt) kan besluta att lägga ner ev åtal/caset och släppa honom på fri fot som oskyldig?
Både häktning och sen varje omhäktning kan överklagas till HR.
I HR är det tre domare som tar beslut (ej helt säker), de kan som sagt besluta att häva en häktning för att det anses oproportionerligt, t.ex man anser inte att den häktade kommer förstöra bevis, fortsätta sin brottsliga verksamhet och att flyktrisken är låg.
HR (eller TR) kan vid hävning av häktning dock inte besluta att utredningen ska läggas ned, det är bara åklagaren som kan. Så man kan vara fortsatt misstänkt även om man släpps på fri fot.
Med det sagt så är det obligatorisk häktning på brott som kan misstänkas ge över 2 års fängelse vid fällande dom, glöm inte att åklagaren måste presentera någon form av bevis vid häktningsförhandling som styrker det han eller hon påstår, sen är det domstolen som beslutar om det är tillräckligt bevis för att man ska häkta den misstänkte. Man kan bli häktad som skäligen misstänkt som är den lägre misstankesgraden och på sannolika skäl som är den starkare.
Blir man omhäktad så är det alltid för att man är misstänkt på sannolika skäl. Skäligen misstänkt kan man bara bli vid häktning och då har åklagaren endast 1 vecka på sig att komma med något starkare bevis som styrker det brott den påstår misstänkte har gjort. Kan åklagaren inte ta fram något starkare bevis så är det regel att man släpper misstänkte på fri fot.