Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2020-01-25, 18:51
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sir Dwain
Jo visst, jag förstår vad du säger och jag tror vi har liknande idéer om hur det bör fungera, men jag tror inte invändningen egentligen är att man ogillar att behöva konfronteras med kritik.

Jag tycker det är trist att väldigt många diskussioner tenderar att kokas ned till samma punkter efter ett tag, de här punkterna må vara giltig eller ogiltig kritik men när så mycket bara är olika formuleringar av samma punkter så blir det ju att man mest uppfattar det som spam. Men eftersom det skrivs av olika personer som kan vara helt omedvetna om varann så är det inte spam. Jag har inget förslag på en lösning på det som jag uppfattar som ett problem, jag tror det är svårt att komma ifrån.

Ogillar man det som förmedlas av politiska skäl så kan det säkert uppfattas som spam. Andra kan uppfatta det som alternativa ingångsvinklar på samma problematik.
Citera
2020-01-25, 19:03
  #62
Medlem
Lavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Fast nu talar vi inte om relationsforumet här i tråden, utan feministforumet.

Feminister skyller i allmänhet sina problem på män, så att ur ett feministiskt perspektiv klaga på män som skyller sina problem på kvinnor känns ju inte direkt konsekvent.

Jag har själv anklagats av meningsmotståndare för att vara kvinnohatare, och det är ju ungefär lika konstruktivt som att kalla invandringskritiker för rasist. Det är ju bara ett sätt att försöka kleta etiketter på folk som kommer med berättigad kritik. Dessutom, för de som hatar på riktigt, varför ska de inte få göra det? Vi har ju yttrandefrihet på forumet, och så länge man håller sig till regelverket så står det ju var och en fritt att hata på vem som helst.

Så länge folk håller sig till berättigad kritik, som gärna kompletteras med någon sorts evidens så hade det inte funnits anledning att klaga - men redan där har vi en utopi. Diskussionerna håller låg nivå, de seriösa tänkande försvinner i bruset. De som hatar mest, de som är mest frustrerade, verkar inte heller särskilt intresserade av något vetenskapligt förhållningssätt vilket gör att de massproducerar skitposter. Annars hade jag mer än gärna tagit del av en hatares välformulerade genomtänkta synpunkter.

Självklart ska man få hata hur mycket man vill men med tanke på hatarnas produktivitet så är det svårt att hitta inläggen man vill läsa. En ignoreknapp skulle spara oerhört mycket tid och det skulle kunna bli ungefär lika trevligt som förr. Det handlar alltså inte om att ignorera åsiktsmotståndare utan åsiktsbajsande frustrerade muppar.
Citera
2020-01-25, 20:42
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lava
Visst men när de tar över varenda tråd, i många olika forum, med samma tugg om t.ex. feminismen är roten till alla problem i Sverige (feminism, judar, Soros - NWO) - så behövs det hanteras. En ignoreknapp hade fungerat för mig.



Exakt.



Utifrån klagomålen som framförts verkar det som att det är en utveckling som drabbat forumet särskilt de senaste (tre) åren? Det är iaf stor skillnad sedan jag var aktiv senast. Då tjatades det om The game och förmågan att känna till spelreglerna för att attrahera kvinnor. Den parodin räckte.


Det diskuterades alltså uppraggningsmetoder på feministforumet?


Jag förstår inte varför just feministforumet inte skulle gå att hyfsa till. Det är ju bara att ta bort alla olater som man har gjort i andra forum.

Ämnen skulle äntligen gå att diskutera.
Citera
2020-01-25, 20:52
  #64
Medlem
Lavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anthea
Det diskuterades alltså uppraggningsmetoder på feministforumet?


Jag förstår inte varför just feministforumet inte skulle gå att hyfsa till. Det är ju bara att ta bort alla olater som man har gjort i andra forum.

Ämnen skulle äntligen gå att diskutera.


ALLT som har med kvinnlig ondska (dvs alla problem som kan knytas till feminism dvs allt) att göra dyker upp överallt. De verkar även som det är det är användarbetonat, därav tror jag att en ignoreknapp skulle lösa många problem - om nu inte mod vill modda hårdare.
Citera
2020-01-25, 23:07
  #65
Medlem
Sir Dwains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anthea
Lösningen skulle ju kunna vara att man har krav på trådstarter. Att de ska handla om något som inte spretar så att tråden kan handla om precis allting mellan himmel och jord.

Tror faktiskt att det skulle fungera mycket bra.

Kanske en del skulle ha svårt att ta det nya till sig men efter en stund så kommer väl de se att det är roligare med diskussioner som handlar om en vissa fråga och inte bara en massa blaj.

Tror inte du att det skulle fungera? Det funkar ju i andra forum att ställa krav på trådstarterna.

Jo ju mer jag har tänkt på det desto bättre tycker jag om idén, men det är rent generellt, jag har ingen bra idé om hur riktlinjerna bör vara för trådstarterna för att uppnå det resultatet. Och jag tror mer på att i så fall skapa ett extra forum för snävare diskussioner med hårdare moderering än att förändra hela forumet, för gör vi det senare tror jag det framförallt innebär att vi dödar mycket diskussion (även om det kanske inte alltid rör sig om meningsfull diskussion så är inte det en bedömning jag vill behöva göra).

Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Ogillar man det som förmedlas av politiska skäl så kan det säkert uppfattas som spam. Andra kan uppfatta det som alternativa ingångsvinklar på samma problematik.

Visst det är säkerligen en del av det.
Citera
2020-02-26, 08:54
  #66
Medlem
seaworthys avatar
Det skulle ju bli ett ganska stort lyft för forumet om man mer aggressivt plockade bort trådstarter som;

"..Höhö, kvinnor är jävla sliddjur, höhö, nu har ni fått som ni ville med alla negrer höhö, typiskt feminister".

Även om man tycker att genusvetenskap är pseudo-trams är ju trådarna som startas av feminister oftast ordentliga ämnen som kan diskuteras. Det kan man ju inte direkt påstå är regeln från det andra lägret.
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback