Citat:
Ursprungligen postat av
Pethuglin
Ja, det är mars 🙂
Se Mars i söder på eftermiddag och kväll. Mars är det ljusa, lite röda stjärnan som lyser klart i söder när himlen är mörk. Ända sedan sommaren har den hängt med på kvällshimlen. För varje dag klättrar Mars lite högre på himlen men lyser lite svagare. Så fortsätter den hela vintern tills den försvinner i skymningsdiset någon gång i april.
Haha, det är till att vara korkad, eller hur ... =)
Hur vore det om du, et consortes, hade brytt er om att Först Läsa - Sedan försöka "fördumma."
För då hade du, ni, lätt kunnat bespara er smärtan av att tappa ansiktet så offentligt som här.
För den enda du, ni, fördummat var ju er själva.
---
Men, om nu någon fortfarande är intresserad av det röda ljuset jag såg i förrgår morgon, så kan jag upplysa er om att det inte återkommit.
Det var bara då, i tisdags som det syntes till.
Konstigt ändå, och jag har ännu inte lyckats hitta någon bra, eller ens passande, förklaring till det.
Kan det kanske ha varit en av räddningstjänstens drönare ?
Jag har ju tidigare faktiskt sett tex Brandkåren i Malmö använda sig av en drönare i samband med en industribrand.
Den var välutrustad med en mycket stor och kraftig strålkastare faktiskt. Men som kastade ett Vitt sken, och vad jag minns så hade den ingen Röd positionslampa på sig.
Men, kanhända det var en annan av räddningstjänstens, eller motsvarande, drönare som tex övervakade trafikflödet.
Eller om det varit en trafikolycka tex ... ???
För det var inte omöjligt att den befanns sig praktiskt taget rakt över en av infartsvägarna till Malmö, Sallerupsvägen alltså.
Eller kanske om det hade blivit trafikstockning.
Det röda ljuset stod ju stilla på nästan samma ställe nästan hela tiden.
Runt ca 2 timmar allt som allt ungefär. Med en vända "neråt" för att strax stiga upp till lite lägre höjd igen.
En annan möjlig förklaring hade, såklart, kunnat ha varit att det faktiskt var ett äkta Bona Fide Flygande tefat som skulle försöka landa, men som hade råkat få med sig för gamla kartuppgifter.
Dvs Bulltofta flygplats - som den ju svävade ungefärligt ovanför, blev ju faktiskt nedlagt för ganska så länge sedan ...
Så gissa om utomjordiska piloten blev något snopen, när han skulle försöka landa och inte hittade flygplatsens landningsbana utan istället bara villor och ett nerlagdt Ikea, en motorväg och en plätt för övningslörning.
Så nu åkte de hem istället, och vi gick miste om allt det spännande utomjordingarna hade kunnat visa för oss.
Så kan det gå om man inte håller sig med uppdaterade kartor.