Citat:
Ursprungligen postat av
MontyBurns
Är väl vetenskapligt bevisat det där med att man gör kroppen mer basisk med andningen.
Han har ju slagit forskarvärlden med häpnad.
Om man nu kunde göra kroppen med basisk eller sur, vilket man inte kan genom att andas på ett visst sätt, skulle man dö. pH-värdet i kroppen är konstant och går inte att förändra. Om det skulle förändras så dör man rätt snabbt.
Det som händer när man andas som Wim Hof gör är att man inducerar ett "falskt" fight or flight läge vilket ger ett kraftigt adrenalinpåslag och allt blod pumpas ut till muskler och lungor för att man ska kunna slåss eller fly från faran. En adrenalinshock kan få vem som helst att klara av ett isbad.
Sett att han påstår att man "laddar" kroppen med syre när man utför hans andningsövningar. Om han hade någon aning om hur fysiologi fungerar hade han vetat att när man andas snabbt så tar inte lungorna upp mycket syre, utan istället en massa koldioxid som kommer ut i blodet. Det är det som sätter kroppen i "fight or flight" eftersom hjärnan inser att man håller på att dö av syrebrist, och därför pumpar ut adrenalin vilket ger lungor och muskler en massa blod. Dock inte extremt syrerikt blod som han påstår.
Jag kan ha fel om något så rätta mig gärna, men man kan i alla fall inte ändra pH-värdet i kroppen utan att dö, det är ett som är säkert.