Citat:
Ursprungligen postat av
Moshindeiru
Dock står det i ett tidigare inlägg:
Det var inte lätt att läsa utskriften av hennes vittnesförhör, svenskan haltar. Så den svenska kvinnan kan inte prata eller skriva svenska så man förstår.
Jag menade förstås att det svenska språket haltade. Det framkommer att hon bott i Sverige väldigt länge, men hon har ändå svårt med språket. Det verkar som förhörsledaren inte förstår allt hon säger heller, och då verkar hon bli irriterad. Utskriften av förhören finns tidigare i tråden. Även de båda kvinnliga läkarnas, Gunilla resp Agneta vill jag minnas att de heter.
Annars minns jag ju också att det på 80-talet just på Fruängens vårdcentral fanns en läkare från Jugoslavien, som sköts på mottagningen. Då sades det att han skrivit ut intyg till kanske främst landsmän.
Under förhöret får läkarna se dansvideon och de borde ju då känna sig bortgjorda. Man kan också i förhören utläsa att kvinnan sagt sig vilja ha just en svensk läkare, därför "följde hon med " då Gunilla började i Fruängen.