Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Vad jag menar är att Söderberg lika gärna kunde ha varit moderat, pingstvän eller för den delen helt oengagerad. Just av den slutsatsen så menar jag att därför kan man påstå att mordet inte var politiskt. Men för all del, det beror lite på definitionen.
För det första betvivlar jag detta. Björn Söderberg var som syndikalist också övertygad antifascist. Det går inte att separera detta från hans agerande på sin arbetsplats. Angreppet hade med all säkerhet en koppling också till det, och inte "bara" till att han drev ut Robert Westerlund ur fackklubbens styrelse. Sen är det ju visserligen så att också moderater i någon mening utgör fiender för nazister, även om de i dagsläget i Sverige inte är särskilt utsatta.
För det andra skulle jag betrakta agerandet att försöka driva ut nazisten ur fackklubbens styrelse som ett i högsta grad politiskt agerande, och därav ett politiskt mord.
För det tredje har det åtminstone inom nazistiska medier många gånger rapporterats om hur deras kamrater drivits ut ur arbetsplatser eller fackklubbar, av allehanda LO-byråkrater. Är det en slump att just Björn Söderberg, och inte fackliga aktivister från LO drabbades? Ja kanske det, men jag tror inte det.
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Till att börja med finns det ju inga belägg för att någon organisation skulle vara inblandad eller snarare - ett attentat förutsätter ju ingen organisation som anstiftare eller gärningsmän utan det kan helt enkelt vara en enskild persons hämnd. Tex en försmådd före detta pojkvän som polisen spekulerade i ett radioprogram.
Visst, men nu skrev jag ju inte heller att det med nödvändighet var en organisation som initierade attacken. Med det du skrev om "konfrontativ verksamhet" trodde jag dock inte du menade före detta pojkvänner, utan något som kunde kopplas till deras politiska verksamhet. Och en konfrontativ politisk verksamhet riktas generellt sett mot personer, organisationer och verksamheter.
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Nu förutsätter du att motivet skulle varit något brott han eller hon dömts för.
Nej, det är snarare så att jag vill peka på vad det är för typ av kriminalitet de ägnat sig åt, för att förkasta teorin att det har med detta att göra. Det är politiskt motiverad kriminalitet - alltså inte den typ av kriminalitet som brukar motivera hämndaktioner i det som ofta kallas för "den undre världen".
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Jag påstår inte att det är så. Jag säger däremot att de har en sådan livsstil som skapar fiender. Människor som är kapabla till att begå och begår brott ofta har en rent allmän konfrontativ livsstil där de ofta stöter sig med alla möjliga människor.
Jag menar att det inte finns belägg för att de levde en allmänt konfrontativ livsstil. Olaga intrång (i samband med en ockupation) och våldsamt motstånd är brott som jag inte anser säger så mycket om gärningsmännens personlighet.
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Medierna, SR, P1 2007-07-14.
Tack. Lyssnade nu när jag skrev inlägget.
Vinklingen på programmet är tydlig - attentatet var politiskt. Det du sa om att Enligt paret själva har ju "polisen inriktat sig på någon tidigare pojkvän till Dunger" tolkade jag som att det finns en specifik person som polisen riktat in sig på. Anledningen till att det tas upp i programmet är att förlöjliga polisens arbete - som att de totalt är ute och cyklar. "Beträffande gamla pojkvänner så är väl det en arbetshypotes som man alltid har. Att utesluta eventuella, som jag sa förut, familjerelationer som kan ligga till grund. Nu har vi inte funnit någonting som vi kan gå på där.", uttrycker sig förundersökningsledaren. Uppgiften är alltså oerhört vag, och att polisen inriktat sig på detta tycks rent felaktig.
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Jag menar att med den logiken du använder angående attentatet i Nacka så är det utom rimligt tvivel att mordet på Gustafsson är politiskt helt enkelt eftersom det är mer sannolikt att ett straffat par skaffat sig fiender utom den politiska miljön än att en ostraffad 16-årig skinnskalle skaffat det. Förstår du nu vad jag menar? Hur det verkligen förhåller sig vet vi ju inte men det gör ju varken du eller jag anspråk på att veta.
Ja, men jag menar att mitt resonemang är principfast. Anledningen är att det är olika typer av mord(försök). Brottsoffren skiljer sig (välkända företrädare för en politisk extrem vs. en anonym person som rör sig i politisk extrems kultur), tillvägagångssättet skiljer sig (en troligen välplanerad bilbomb vs. knivdåd, som visserligen också
kan varit välplanerat) och tidpunkten skiljer sig (mitt på ljusan dag vs. den tidpunkt efter midsommar som inbegriper mest fylla på året). Jag kan däremot sträcka mig till att tro att mordet på Anders Gustafsson med all säkerhet på något vis är kopplat till skinheadrörelsen. Jag tror inte att det var en slump att handen höggs av.
Du är alldeles för generaliserande när du säger "straffad". Jag tror inte det att en person straffad för olaga intrång, skadegörelse, våldsamt motstånd och dylika brott i genomsnitt har särskilt många fler fiender som vill se en död än vad ostraffade personer har sådana fiender.
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Nu är du ohederlig i diskussionen. Gustafsson mördades troligen för att han var skinnskalle. Där kan du tala om ett politiskt mord, han mördades sannolikt för de åsikter han stod för - inte vad han gjort som person. Att paret hade skyddade identiteter säger inte så mycket, jag får en känsla av att så fort man skriker ordet "nazist" så får man det. Att det fanns en hotbild från vänsterhåll mot nationalister kan väl ingen förneka. Det var ju ett antal nationalister som blev allvarligt misshandlade av vänsterextremister (liksom att nationalisterna naturligtvis också använde våld).
Okej, jag tar den. Belade hur attentatet mot journalistparet med all säkerhet var politiskt - men därmed inte sagt att mordet på Anders Gustafsson inte var det.
Vad gäller hotbilden mot journalisterna så är det något som i mer detalj tas upp i Medierna. Det skedde till stor del i form av telefonsamtal, och det visades även hur nazister ett par veckor innan attentatet kommit över de bådas skyddade personuppgifter.
Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Det är lite missvisande om du tänker på undersökningar som Expo osv gjort. Högern kartläggs på ett helt annat sätt än vänstern. Mord som vänsterfolk begår uppmärksammas men om någon löst ett medlemskap i BSS på 80-talet och sedan i år mördar någon kan du ge dig 17 på att det kommer kallas nazistmord.
Alldeles oavsett så är det min uppfattning att mordet på Gustafssson begicks av invandrare eller vänsterextremister (mailet Tobias Hübinette skickat är ju onekligen intressant även om det inte är något bevis). Angående nackabomben så är jag egentligen inte övertygad om någonting. Det som möjligen talar mot nazister är att dessa är väl påpassade av polisen och att de oftast brukar åka fast.
Jag talade alltså om våld
inom nazistkretsar - inte våld från nazister i allmänhet. Om detta är politiskt motiverat eller om det bottnar i annat är i sammanhanget ointressant, min poäng med det var att han kan ha haft, eller skaffat sig, fiender på den fest som han på nyårsnatten besökte. Men visst kan det säkert vara så att ibland kallas våld från nazister lite ofta för "nazistiskt" - även en nazist kan ju ha andra motiv än politiska.
PS 1 Är det klarlagt att han verkligen var skinnskalle? DS
Ps 2 Jag måste medge att jag börjar vackla lite - åt sidan "politiskt motiverat" DS