Citat:
Ursprungligen postat av
Bombaclap
Jovisst tidningar skriver bara skit och påhitt hela tiden, det håller jag med om men det gör dem om precis allt så det bara att ta det med en nypa salt eftersom det kommer aldrig att ändras.
Så du menar att bara för dessa har invandrat till Sverige så får dem inte benämnas som svenskar? Låt oss låtsas att min morsa är invandrare från polen men bott här hela livet typ med svenskt medborgarskap och hon var med i det som hände, menar du då att tidningarna ska benämna henne som polack?
Hur som helst att Kent ens lägger den kommentaren visar bara på vilken vidrig och sorglig människa han är. Hela hans liv går ut på att hata invandrare.
Det finns ett annat alternativ som du helt bortser ifrån:
Man kan kalla dem för "svenska medborgare". Din mamma kan beskrivas som svensk medborgare med polskt ursprung. Men om hon ser sig själv som svensk och följer svenska normer och traditioner, då är hon absolut välkommen att kalla sig svensk.
I detta aktuella fall med nedskjutna flygplanet var en etniskt svensk, sex hade svenskt medborgarskap och 10 bodde för tillfället i Sverige. Men media klumpade ihop alla och kallade dem alla för svenskar. Är det rätt tycker du? Det är inte för att vara elak man inte ska kalla dem svenskar, utan det är för att det är skrattretande att kalla icke-svenskar för svenskar och att de själva håller med om det.