Citat:
Ursprungligen postat av
pelegrin
Jo, det blir det förstås, men att hitta en donator brukar sällan vara något större problem i folkgrupper av västerländsk typ. Det behöver inte vara inavel i gruppen, det brukar räcka gott bara med att föräldrarna är av samma ras* för att det ska gå att få en matchning någonstans. Bäst är förstås om patienten råkar ha en enäggstvilling.
* Den som inte gillar att termen "ras" används inom arten Homo Sapiens kan ersätta ordet med dagsaktuell PK-term
Jag har inga som helst problem med det kvalitativa begreppet ras. Problemet är att det inte finns någon fastställd kvantitativ definition av det.
Raser kan man definiera i form av frekvenser av vissa genvarianter och genkombinationer men det finns ingen fastställd "cut off"-nivå så det går inte att påstå att människoraser finns eller inte finns.
Det som "PK" har klängt sig fast vid är att humanbiologerna säger att de inte
använder rasbegreppet i humanbiologin. Anledningen till det är den stora variationen inom grupper och överlappningen mellan grupper.
Antingen måste man defininera väldigt många raser eller också blir det en enormt stor variation inom rasen. I det sistnämnda fallet så blir "prediktionsvärdet" lågt - dvs givet att någon anses tillhöra en viss ras vad är då sannolikheten att den har genvarianten eller kombinationen X? Därför är raser inte användbara för dem.
"Rasisterna" är förstås också ute och snurrar. Speciellt fixerade är de vid rasen "negrer" och en sådan ras skulle få en fullständigt enorm variation inom rasen. Det enda man säkert kan predicera är väl att individen är mörk i hyn vilket inte är så användbart när man använde detta för att placera individen i rasen från början...
I transplantationssammanhanget skulle det knappast hjälpa att båda föräldrarna är "negrer" om de kommer från helt olika folkgrupper i Afrika. Ur den synpunkten skulle avkomman vara "blandras".