Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2020-01-10, 02:54
  #61
Medlem
Rysk-Bots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pingubengt
Det har ingenting med instrumentbelysningen att göra. Det är garanterat någon jordning i själva instrumentet. När den värms upp får den kontakt och lyser.
Fel, IP'n kan kräva ett visst volttal för att lysa upp ordentligt. Jag har erfarenhet av detta själv.

Men iaf. Jag misstänker säkring.
__________________
Senast redigerad av Rysk-Bot 2020-01-10 kl. 02:57.
Citera
2020-01-10, 08:22
  #62
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gissa vem
Hade det varit debatter om invandring, narkotikapolitik, klimatfrågan eller vilket smörgåspålägg som är godast för minst pengar hade jag hållit med. Men när det gäller att reparera ett tekniskt fel på en bil blir det lite annorlunda. Där kan det mycket väl vara så att det finns ett enda rätt svar.
Vissa fel är också av den arten att har man skruvat med den biltypen eller den typen av fel känner man till det och vet direkt vad problemet är. Eller åtminstone vad felet i 95% av fallen beror på...
Det är påfallande ofta man ser i inläggen vilka som faktiskt kan skruva och vilka som gissar lite hej vilt.





Eh, jo... Svaret är att det är glappkontakt någonstans i instrumentpanelen... Om Holmgrens är en sjysst firma kommer de att upplysa TS om att felsökning / reparation kommer att kosta en hel del och att det är tveksamt om det är värt att lägga de pengarna på den bilen.

Själv hade jag kanske testat med att byta instrument till ett begagnat från skroten http://bildelsbasen.se/se-sv/Peugeot...strument/Alla/ om det gick att få tag på något billigt. Men TS kan alltså inte skruva.

Tekniska fel kan diskuteras som allting annat. Diskuteras som om det görs här. Bara obotliga besserwissers VET hur det egentligen är. FB är ett diskussions forum.

Svaret kan inte klarläggas helt här heller hur proffsig man än är. Man kan inte göra det utan att undersökt bilen. Och inte alltid då heller!

Jag hade min bil inne på verkstad för elfel tre gånger. (bilen startade inte).
Första gånget bytte man batteriet.
Andra gången hittade man inget fel.
Tredje gången gjorde man en uppdatering av mjukvaran och trodde man hittade felet.
Alla gångerna, märkesverkstäder.
Felet återkommer. Jag har nu köpt en sk snabbstarter. Som löser elfelet när det återkommer. Vilket det gör.
Om nu inte du vet vad felet är förstås?

Det finns inga ursäkter hur som helst för att vara ovänlig, nedsättande och bara dum. Det förstör tråden och forumet. Det plockas ofta bort av moderatorn som off topic. Som skett här.
__________________
Senast redigerad av Jof 2020-01-10 kl. 09:09.
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback