Citat:
Ursprungligen postat av
Locifer
Hade en gammal kollega som bodde 11 år i Schweiz med sin schweiziska fru. De flyttade till Falun sen. Jag tyckte det verkade vara ett nedköp så jag frågade varför. Han sa att han höll på att bli galen på hur gammelmodiga schweizarna var. Sjukt konservativa. De gick inte ens med i FN förrän 2002. Tror det var typ de och Nordkorea som inte var med. EU är inte att tänka på.
Tror hemflytten även sammanföll med att de bildade familj. Skulle de bo kvar i Schweiz med barn skulle de få klara sig på en inkomst och då är det inte lika fett.
Själv skulle jag kunna tänka mig Schweiz pga bättre klimat, närhet till bra skidåkning och till Medelhavet. Men vi har barn och det är liksom inte läge att dra dit då direkt.
Tjänar väldigt bra som egenkonsult här i Sverige. Så det vore ett stort risktagande ekonomiskt också.
Du har en hundra procentig bild av läget här måste jag säga.
Jag är själv en mycket troende katolik så det störde inte mig så mycket.
Men det är sant att schweizare är mycket troende och att söndagar är viktiga här då allting är stängt pga lagen.
Man får inte ha öppet på söndagar här förutom affärer runt centralstationer.
Dem vill att man ska tillbringa söndagen helst i kyrkan och vara hemma och vila med familjen.
Jag förstår problematiken vad det gäller barn och det är faktiskt svårt att klara sig med en lön bara.
Men kompromissen är ändå stor tycker jag då det är väldigt tryggt här.
Man behöver knappt oroa sig för att barnen ska komma hem och använda massa muslimska slangord som i Malmö där jag bodde.
Schweiz styrs mycket av folket genom omröstningar och folket sade nej till EU trots att styret ville det.
Dem gick in i schengen så sent som 2008.
Måste bara fråga vilken stad eller kanton dem bodde i?
Då det skiljer sig mycket från kanton till kanton.
Jag arbetade på Länsförsäkringar i Sverige och det som gjorde att jag flyttade hit var pga ekonomiska skäl samt geografin ( alla länder känns så nära ) och naturen är så vacker att det finns aktiviteter året om.
Man kan tex bara ta bilen och köra ner till Italien på bara några timmar.
Jag tycker dock att du borde överväga ditt val mycket väl då du verkar ha det bra i Sverige men det finns för och nackdelar i alla länder och jag tycker personligen att Schweiz har mer fördelar långsiktigt.
( Vi får se hur mycket utför det går för Sverige ) pga en alldeles för stor invandring.