Citat:
Ursprungligen postat av
Casual-Culture
Men är du dum i huvudet? Det är klart man utnyttjar sina rättigheter din dumma idiot? Ambulans personal och polis personal är också människor och har egna val antingen så hjälper dom idioter eller så får dom börja jobba med något annat det är ingen som har tvingat dom till att bli poliser eller läkare jävla jubel idiot.
Såna här kommentarer får mig att vilja spränga mänskligheten.
Ser du inte modermeddelandet mitt framför din långa judenäsa? Vill du skriva ditt jävla dravel som tillför noll - gör det i den tråd där det passar, du och många andra är såna som inte kan någonting annat än att smutsa ner tråden med spam, och inte nog med det; ni gör det alltid på fel ställe, era jävla
avskum...
Jag ska inte behöva leta mellan 5 sidor för att läsa någonting vettigt gällande mordet...
Jag har tänkt mycket på ev. flyktväg. Min preliminära utredningsanalys á la Leif GW är:
1) De har suttit och tryckt i en bil på parkeringen vid pizzerian/kiosken och inväntat BO1 och BO2 eller,
förmodligen, vem som helst som tillhör Jobe-falangen, helst någon tongivande i likhet med Bebben, Mini eller typ Dentin, och bara väntat tills någon dyker upp.
2) De har sett att BO1&2 står där vid parkeringen utanför pizzerian, kanske från bilvägen (Sommarvädersgatan som löper igenom hela Biskopsgården), svängt in, tömt magget och gjort en u-sväng ut tillbaka ut på bilvägen, och antingen åkt mot rondellen vid OKQ8 några hundra meter bort, eller tillbaka in mot Biskopsgården som jag betraktar som mer osannolikt.
3) De har, på okänt sätt, tagit sig till brottsplatsen och mördat BO1 och nästan BO2, sedan löpt rätt genom gården (typ Treröseskolan) och där kan man ha haft en flyktbil/moped eller dylikt.
Även om alla scenarion ovan är våghalsiga, så är ju ändå alternativ 3 det med riskabla isåfall. Tänk själv, då var och varannan granne som hörde skotten eka tätt med största sannolikheten stod och glodde från fönstrena, och de gårdarna är ganska kompakta (GM hade vart fullt synlig i allt mellan 15-30 isf). Fullt med vittnen också, men jag har inte ett piss om några vittnen.
Tystnadsplikt i ute i orten eller är det verkligen inte nån som har sett något?