Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2022-01-03, 17:02
  #61
Medlem
Nordiskt ord. Grundbetydelse ”klump”
Urnordiska: kukaz
Fornsvenska: kuker

Källa: boken Ordklok/Staffan Fridell
Citera
2022-01-03, 17:11
  #62
Medlem
anarquistens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slicklapp
Nordiskt ord. Grundbetydelse ”klump”
Urnordiska: kukaz
Fornsvenska: kuker

Källa: boken Ordklok/Staffan Fridell

"kukaz" låter ju som kriminella från orten
Citera
2022-01-03, 17:37
  #63
Medlem
Ördögs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vatos.Locos
När börjades detta ord att användas, och varför när man redan använder penis, snopp. Låter dessa två andra ord löjliga?

Nä, men din frågeställning låter rätt löjlig. Penis är latin och förekom tidigare bara i de lärdes tjocka böcker. Snopp är barnspråk, men genom den fortgående infantiliseringen och förfjollningen av Svärje har ordet börjat brukas även av så kallade "vuxna".

Kuk
är ett gammalt gott nordiskt ord, med rötter som sträcker sig hundra-, kanske tusentals år tillbaka i tiden. Som benämning på utväxten mellan benen har kuk åtminstone varit i bruk i svenskan sedan 1600-talets mitt. Här finns all kunskap du behöver.

http://www.fulaordboken.se/Ordboken/?Ord=kuk

Du kan också få länkar till de båda andra orden du grubblade över.

http://www.fulaordboken.se/Ordboken/?Ord=penis
http://www.fulaordboken.se/Ordboken/?Ord=snopp

Men jag hoppas att Moderator kunde slå samman denna tråd med samlags... alltså samlingsdiskussionen som tempeZZt nämner. Det är behändigast med all kunskap på ett ställe.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2022-01-03 kl. 17:47.
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback