Citat:
Ursprungligen postat av
blueberrycake
https://www.aftonbladet.se/nyheter/s...t-pa-julbordet
När Stockholms stad bjuder tjänstemännen på det årliga julbordet har nu Vänsterpartiet ett krav:
Julbordet ska vara 100% veganskt. Allt från djurriket skall enligt partiet vara totalförbjudet!
Ett mycket bra krav av Vänsterpartiet; jag har själv länge förespråkat köttförbud, och det är värmande att frågan nu börjar tas upp av ett riksdagsparti. Så småningom kommer kött att förbjudas med totalitära medel och drakoniska straff, eftersom vi helt enkelt inte har något val i den här frågan. Ska biosfären klara sig så måste animaliska livsmedel som kött, komjölk, ägg, fisk och skaldjur alla vara otillåtna att äta. Vegansk purism är det enda rätta för både vår gemensamma miljö och personliga hälsa.
Dock är det viktigt att förstå att miljöfrågan (här ingår veganism eftersom veganism i grund och botten handlar om miljön och inte så mycket om djuren per se) är en
credibility point för vänstern, och att vänstern är ren koncentrerad ondska, och att vänstern använder miljöfrågan bara för att vinna trovärdighet i deras övriga frågor (massinvandring av tredje världen människokarikatyrer). Hur som helst är det ju bara att instämma med vänstern där och när de har rätt i sak, som mer eller mindre rör sig om 4 frågor: miljön, veganism, cannabis/industrihampa och öppen källkod; dessa fyra frågor är det bästa som har kommit från vänsterideologiskt håll. Vänsterns vurmande för muslimer osv är dock förkastligt.