Flashback bygger pepparkakshus!
2019-12-18, 22:43
  #1
Medlem
Jag är en ung man som har gått igenom svårigheter i livet. Mestadels är mycket mitt fel, uppväxten har inte varit den bästa heller. Ofta fick man klara sig själv men ja tackar väl högre makter för det. Mitt liv har sedan kantats av spelberoende och röka. Sistnämnda kom man snabbt ur men den förstnämnda pågick längre och grovare. Går inte djupare in på allting men med tiden har jag byggt upp en ganska stark osäkerhet.

Bland individer som inte det inte finns en relation med så upplever jag ångest. Det kan va i kassan i butiken, arbetet, ute på stan eller i träningslokalen. Det är framförallt i vardagliga situationer när jag stöter på andra och de kommer för nära mig som jag känner ångest, man skäms, blygsamhet.

Jag är INTE alls någon socialfobiker utan kan vara hur livlig som helst. Med indierer jag känner är jag en helt annan person. Jag vill stoppa det här nu innan det blir ett hinder för mig och det eventuellt utvecklas till social fobi, det förvånar inte alls mig om det fortsätter.

Finns massa på nätet men jag föredrar gärna att höra från folk som har varit i liknande.
Hur tog ni er ur detta, hur stoppar man fight or flight när man hamnar i de här situationerna. Jag vet inte riktigt hur jag ska fixa den här rädslan. Hela jag vill helst bara gå iväg men ångesten är inte extremt och jag får ingen panikångest direkt. Men hela jag känner mig osäker och vill bara fly från situationer jag befinner mig i.

Långt inlägg men råd gärna.
Citera
2019-12-18, 23:28
  #2
Medlem
Polispotatiss avatar
Låter ju dock som social fobi om jag ska vara ärlig. Testa på lite terapi kanske? Annars funkar det ju bra att träna och meditera osv. Det gör att jobbiga situationer inte ut delar lika mycket stress.
Citera
2019-12-19, 09:33
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Polispotatis
Låter ju dock som social fobi om jag ska vara ärlig. Testa på lite terapi kanske? Annars funkar det ju bra att träna och meditera osv. Det gör att jobbiga situationer inte ut delar lika mycket stress.

Har gått på terapi vid några möten. Fått besked att de inte är social fobi alls. Däremot är mitt tankesätt oftast ganska destruktivt. Innan en situation eller i en situation så har jag en vana att kritisera mig själv. Jag är jättesocial annars och väldigt öppen som person. Men de här varit en del i livet som påverkat mig och format mig på senare år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in