Citat:
Ursprungligen postat av
Woozah
Så du säger att det som jag sagt hela tiden är rätt? Det är ju dessutom fel. Om du blir hotad under ett rån där rånaren har övertag så kommer du knappast längre med att eskalerar en situation. Det du gör vid ett rån är att helt enkelt ge över det som de vill ha. Eskalerar gör du enbart om du inser att situationen kommer gå till våld ändå (dvs du slåss för ditt liv). I fallet med Kjäll har jag väldigt svårt att se det.
Allt som allt så har du ju helt enkelt fel. I en rånsituation är ju lågaffektivt bemötande långt mer säkert än det strunt ni snackar. Du vill snarare försöka lugna ner situationen genom att aktivt ha ett lugnt kroppsspråk och undvika affekthöjande triggers. Således är LAB något som fortfarande används och har långt mer grund än det skit ni pratar om.
Våld används enbart om du inser att rånaren oavsett kommer döda dig. Då har ju LAB ingen effekt och det är väl bara dö på kuppen i värsta fallet, i bästa fall överrumplar du rånaren och lever. Men jag har svårt att se att rånare är ute efter att enbart döda folk och således är det enklare att bara ge det som de vill ha och ha ett lågaffektivt bemötande för att undvika en eskalering i konflikten.
Är det 100% LAB? Nä. Men det ni pratar om är ju rent nonsens.
Nej, jag citerade någon annan och gav rätt åt den personen. Du argumenterar fortfarande efter slutsatsen att våld används endast vid risk för egen död. Använd inte min kommentar till någon annan för att klappa dig själv på axeln.
Jag vet numera med 100% säkerhet att du inte har tillräcklig insikt om hur våldsmekanismer fungerar i ett skarpt ingripande, dvs. du har inte tillräcklig egen erfarenhet.
Våld kan med stor framgång användas för att bryta en våldsspiral, men det kräver att du själv är kapabel och skall givetvis användas vid rätt tillfälle.
Skillnaden mellan dig och mig är förmodligen endast NÄR man kan växla till att själv utöva makt för att bryta en potentiellt farlig situation.
Du är passiv och jag är aktiv.
Du är antilopen och jag med vissa andra är mer som lejon.
Du resonerar som ett byte - därför blir du ett.