Citat:
Ursprungligen postat av
Hras
Och knappt ett pip från folkförbrytarmedierna (SVT, mm.), trots flera timmar.
Synd på offret, men är man 60+ kan man inte försöka ingripa mot "slynglar" idag. De har vapen och ditt liv är inte värt något för dem.
Sant men när en äldre herre ingriper och det är solklart att han kommer hamna i underläge så skulle iallafall jag försöka hjälpa han efter bästa förmåga, vadsomhelst, skrika på förövarna eller kasta nåt på dom kan få dom att avbryta när dom redan är så stressade och uppjagade. Fast det var nog redan försent när de började svinga biljardköer mot dom, går snabbt att hugga nån.
Får väl bli som Los Angeles eller nåt där alla restaurangägare har ett hagelgevär under disken fast här får man stänga ner och sen renovera stället och gräva ner kroppen då självförsvarsrätten är obefintlig.
Tänker på det där guldrånet där nån svingade en kettlebell mot rånarna och det var en folkstorm för att stoppa dom. Man behöver inte slå ner dom men man kan ju försöka göra nåt iallafall. Hur fan får dom plats med så mycket kackerlackor i alla pyttesmå småländska byar?