Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-12-21, 21:07
  #2665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Ja, det ligger ju på väljarnas axlar vilket styre vi ska få. Man behöver inte umgås med många kvinnor innan man inser att ungefär 10% har en verklighetsbaserad uppfattning av samhället. Resterande är oftast vänster och anser att SD:are är det värsta som finns, inte så mycket djupare går de i sin politiska analys.

Tänker på att Paulas reaktionsvideo är den normala reaktionen hos kvinnor. En mycket upprörd reaktion och helt resistent mot nyanser i debatten, reaktionen bygger uteslutande på känslor.

Det går dock över mitt förstånd hur man kan hysa så starka känslor för män som begår grova brott, hotar och skriker ord som varje kvinna normalt skulle polisanmäla vilken snubbe som helst för.

Paolo Roberto är ett bra exempel. Du har väl sett när han sätter feminister på plats genom general knowledge? Feminister är för trångsynta.

Hur som helst så behöver man inte vara rasist bara för att man vill få bort människor som de i Trollhättan. En skam för alla andra arbetande människor. Juat nu känner jag att inget parti (inte ens SD) kan lösa de problemen vi har. Det är själva befolkningen som är problemet.
Citera
2019-12-21, 21:10
  #2666
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Hur många gånger har du dragit upp Hitler hittills? Är det du som är Godwin?

Riv folkrätten, fängsla de som inte vill det. Liknelsen med Hitler är högst relevant. Skulle även kunna likna dig med Stalin, din extremistiska idiot.
Citera
2019-12-21, 21:16
  #2667
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Riv folkrätten, fängsla de som inte vill det. Liknelsen med Hitler är högst relevant. Skulle även kunna likna dig med Stalin, din extremistiska idiot.

Precis. Stalin är den korrekta jämförelsen. Tack för att du erkände det.
Citera
2019-12-21, 21:33
  #2668
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Precis. Stalin är den korrekta jämförelsen. Tack för att du erkände det.

Ja, Hitler och Stalin är lika goda kålsupare vars tankegods bör avskys som pesten.
Citera
2019-12-21, 22:10
  #2669
Medlem
DonPapacito38s avatar
När
Mångkulturen på kronogården visar sitt rätta jag 🤬🤬
Citera
2019-12-21, 22:14
  #2670
Medlem
StuGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DonPapacito38
När
Mångkulturen på kronogården visar sitt rätta jag 🤬🤬

Mediapaniken över Staffanstorps film tystnade ganska fort...
Citera
2019-12-22, 00:24
  #2671
Medlem
Maher Turkie från No2Crimes ska tydligen varit där skönmålar Kronogården interjuvn finns på hans facebook Maher Turkie No2crimes.

Alla vill ha ett jobb säger han
Citat:
Ursprungligen postat av DonPapacito38
När
Mångkulturen på kronogården visar sitt rätta jag 🤬🤬
__________________
Senast redigerad av x2016 2019-12-22 kl. 00:32.
Citera
2019-12-22, 01:40
  #2672
Medlem
DonPapacito38s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av x2016
Maher Turkie från No2Crimes ska tydligen varit där skönmålar Kronogården interjuvn finns på hans facebook Maher Turkie No2crimes.

Alla vill ha ett jobb säger han
Visst alla vill ha en enorm guldlänk om halsen, svin dyr klocka och en Audi r6 med svarta kontanter i fickan.

Det är det livet handlar om i orterna.
Inklusive respekten
Citera
2019-12-22, 02:18
  #2673
Medlem
Marknadsassistents avatar
Sveriges Radio gör i "Medierna" ett VINKLAT inlägg.
https://sverigesradio.se/sida/avsnit...programid=2795
Citera
2019-12-22, 02:45
  #2674
Medlem
Scholdpaddas avatar
Att påstå att svenskar är rasister är lika dumt, okunnigt, naivt och kontraproduktivt som att påstå att Invandrare är kriminella. Det hela handlar om Socio-Ekonomiska och psykologiska faktorer

Det börjar med att de flesta individer ute i förorten tyvärr har låg eller ingen utbildning alls, vilket i sin tur leder till minskade chanser till ett normalt liv och normal integration. Människor med låg utbildning kan antingen välja mellan att ta ett låglönesarbete där de mår psykiskt dåligt eller att leva på försörjningsstöd resten av livet ( men det är för lite pengar och man känner sig exkluderad från övriga samhället ) eller att bli kriminella och på så vis få ut sin ilska på svenskar genom att råna, misshandla och känna sig värdefulla ( trots att kriminalitet skjuter bort de ännu mer från övriga samhället ). Med tiden drabbas dessa individer av psykisk ohälsa, de känner sig värdelösa, hopplösa och då förlorar de kontakten med verkligheten och börjar inbilla sig att Sverige är ett rasistiskt land och därför tappar tilliten till majoritetssamhället.

Vad man ska göra för att förebygga brottslighet ute i förorten , tja man ska se till att förebygga utanförskap och känslan av exkludering.

Bra utbildning , då menar jag mycket bra utbildning öppnar automatiskt dörren för att integreras.
Sedan leder det ofta till bra jobb med bra lön och hög social status
bygga ut nya bostäder och sedan blanda hyresrätt med bostadsrätt skulle minska utanförskapen kraftigt

Se till att både infödda svenskar och svenskar med invandrarbakgrund känner sig delaktiga i samhället tillsammans på lika villkor. Detta är bara några av många åtgärder politikerna borde fokusera på.
Citera
2019-12-22, 03:01
  #2675
Medlem
Scholdpaddas avatar
Jag tror att ungdomarna ute i Trollhättan är innerst inne underbara människor, men de känner sig missförstådda och utsatta. Det är aldrig bra. Det är politikernas ansvar att hjälpa dessa unga människor.

Jag som har invandrarrötter anser att svenskar är mycket mer civiliserade och progressiva människor rent allmänt än oss invandrare. Men det är faktiskt både logiskt och naturligt att så är fallet.
Sverige är ett tryggt land, som inte haft krig på 200 år vilket gett Sverige gigantisk försprång att kunna utvecklas åt rätt och progressiv riktning.

Vi invandrare ( själv är jag från Balkan ) är mer utsatta både ekonomiskt och psykologiskt. Dessutom är våra hemländer mer konservativa och bakåtsträvande eftersom våra hemländer under längre utsträckning varit drabbade av krig och konflikter och då inte kunnat utvecklas år rätt riktning. Men ifall våra ursprungliga hemländer får 200 år utan väpnade konflikter kommer vi bli lika progressiva som svenskarna :-) det är

Vi invandrare har plikt och skyldighet att visa tacksamhet åt våra svenska värdar och medmänniskor, medan etniska infödda svenskar har både plikt och skyldighet att hjälpa oss invandrare att bli del av svenska samhället och utvecklas till moderna civiliserade och progressiva människor.

Faktum är att alla människor är precis lika mycket värda, men alla har tyvärr inte samma vägval och därmed har vi olika öden i livet. I alla fall jag tror att 99% av alla ungdomar ute i Trollhättan önskar de var som svenskar, därför borde politikerna se till att hjälpa dessa individer. :-)
__________________
Senast redigerad av Scholdpadda 2019-12-22 kl. 03:25. Anledning: Glömde lägga till vissa delar
Citera
2019-12-22, 03:05
  #2676
Medlem
Nexus-6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utspilld
Visst, lite dramatiskt skrivet av honom men om du faktiskt kollar filmerna så tror jag nog även du inser att han faktiskt har en ganska seriös hotbild mot sig i ställen som Kronogården. Faktiskt inte alls otroligt att gängen där hade slagit ihjäl honom ifall polisen ej hade varit närvarande eller varit ännu färre än de var.

Hoten han fick ta emot är ju ganska grova, t.ex. som en av de maskerade snubbarna säger: "Hade inte dom varit här (polisen) så hade du varit död för längesen, jag hade filmat det och laddat upp på theYNC (gore hemsida i princip), tjänat pengar mannen". Detta plus att det även var flera andra som hotade att hugga honom m.m.

Så helt jävla långsökt kan du väl knappast säga att han avskedsbrev var?

Hade han en hotbild mot sig, gick ändå dit och blev förvånad att han åkte på stryk? Då är han ju dum i huvudet på riktigt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback