Citat:
Ursprungligen postat av
Generalknase
Kvalitetsmässigt bättre, håller bättre, generösare garantier osv. Säkert inte bättre på upplevelsen. Betydligt snällare mot plånboken dock.
Frågar man efter tyskt är det väl tyskt man vill ha antagligen, men man får ju mer för pengarna om man kollar annorstädes, som KIA, eller franskt. Knappt man vågar knysta om det här för fördomarna är legio, men faktum är ju att kvaliteten ligger i par med eller bättre än tyskarna. 508 sedan, eller C5 sedan kanske? C6 är ju en riktigt skön, och snygg vagn. Nackdelen är ju kanske att bensinvarianter för 150k är svåra att hitta, det är först sista generationen 508 som säljs med bensinmotor i någon omfattning.
åker merca själv så därför jag undrar, tror inte det är kvaliteten på bilarna som är så mycket sämre utan verkstäderna, då menar jag märkesverkstäderna.
har lämnat in bilen för nåt småfix och prisförslag har varit runt 20 tusen varenda gång.
den har bara varit hos märkesverkstad men sista gångerna så lämnade jag in för att lamporna slocknade oftare än de borde.
fick tillbaks att en givare i tanken var trasig, men det gick inte att se OM och hur trasig den var, men trasig var den.. men 15 tusen skulle det kosta.
lämnade in bilen hos en annan som löste problemen för 200 spänn.
hycklare, bara för man lämnar in den på märkesverkstad så tror de att man vill bada dem i pengar.
tl;dr tror inte att det är bilarna det är fel på.