Citat:
Ursprungligen postat av
blueberrycake
HAHAHA!
Polisen beskjuts med raketer
Polisbilar vandaliseras sönder
Och polisen säger "det är ju lite oroligt sådär..."
Inte konstigt att det här landet ser ut som det gör!
Haha, ja...."inget att se här, cirkulera, normal bild råder..."
Tar ibland hjälp av polisen i mitt jobb, lite då och då, för att stoppa trafiken och en av dessa tillfällen var när jag och en kollega skulle spänna upp optisk kabel (fiber) mellan två stolpar som satt på varsin sida om vägen. Jobbet är gjort, jag bär min klättringssäle och stolpskorna och promenerar ihop med en av polisera mot deras bil och min tjänstebil och passar på att prata lite:
-Jag:"Jag tycker synd om er."
-Polisen:"Jasså, du?" (rycker lite och ger mig en suspekt blick)
-Jag:"Jo, ärligt, alltså. Menar det inte som hån eller förolämpning."
-Polisen (slappnar av lite):"Vad menar du då?"
-Jag:"Jo, dessa arbetsförhållande ni jobbar under, alltså. Tänk dig att någon sätter handfängsel på dig bakom ryggen på dig och sen knuffar dig in i en bassäng som är 5m djup, 10m bred och 25m lång och beordrar dig att simma alla 25m till andra sida. Du tänker säga att det är omöjligt och att du kommer förmodligen att drunkna på vägen till andra sida, men personen avbryter dig mitt i meningen och säger att denne inte bryr sig och att du ska simma kosta vad det kosta vill och att det ska du finna dig i. Det går inte att simma, det enda du kan göra är att sprattla lite med fötterna för att bara hålla dig övanför ytan så du kan andas."
-Polisen (efter en tids tystnad):"Visst,har du rätt, det känns lite så, faktiskt."
-Jag:"Hur många gånger har du använt batongen?"
-Polisen:"Har inte tagit den ur hållaren sen jag började som polis."
Sen kom vi till våra respektive bilar, vi tackade för hjälpen våra vägar skiljdes åt.
Tragiskt...
Men, det är inte de enskilda polisers fel. Det är ledningen som håller i kopplet och sätter handfängsel på deras händer. Felet är mycket längre upp i hierarkin.