Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
Det är bara en skandal om det blir en skandal, inte för att nån vill att det ska vara en skandal.
Jag hoppas du förstår att skandal är ett subjektivt begrepp. Jag tror många med mig faktiskt tycker att det är en skandal. Det betyder inte att du nödvändigtvis delar den uppfattningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
Irakgrejen dog ut snabbt utan att nåt ansvar ställdes på nån. Det gör antagligen detta också.
Irakiske ministern är ytterligare ett av de tecken på visar att vi har allvarliga systemfel, men det är ingen enskild person som står för ett stort systemfel, därför finns ingen att lasta personligen.
I den här frågan däremot, har finansministern under en längre period känt till ett missförhållande, utan att ta det på allvar. Hon borde rimligen omgående tydliggjort informationen till allmänheten, visat sin oro, och omgående handlingsplan. Det ser helt annorlunda ut nu, när hon två år senare startar en utredning efter att ha låtit bli att agera i två år.
Om hon kommer ställas till ansvar återstår att se, men jag tror du har rätt. Det rör sig om miljardbelopp av skattebetalarnas pengar som försvunnit, inget som bekymrar svenska politiker. En M-minister som inte betalt tv-licens hade däremot fått gå på dagen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
Jo S har vikande siffror. Det stämmer. Men det man inte ska glömma är att det ändå är sveriges största parti.
Det stämmer att det är sveriges största parti. Jag tror dock få inom S-ledningen känner sig speciellt stolta över att ha det lägsta förtroendet någonsin. Även om de förstås kan leva på gåslever och sällan bor i de brottsbelastade områden de säger sig hylla. Det vore intressant att i detalj bryta ner vilka som faktiskt fortfarande röstar på S. Men knappast topic för denna tråd.