Citat:
Ursprungligen postat av
Lost.Villain
Jag har 300Mbit/S och kan inte ens tänka tanken om vad jag skulle använda 10G/s till. Jag klarar allt det jag behöver. Streamar fotboll, TV/Film, Netflix i HD utan lgg, laddar ner blixtsnabbt.
Tror det mest är för sådana som spelar krävande spel.
Antagligen är det så. På wifi hemma har jag runt 300, trådat 1000 Mbit/s.
Känns som om 10.000 Mbit/s vore overkill..
Citat:
Ursprungligen postat av
Revolutions
Tycker själv att 100 Mb/s är vrålsnabbt, aldrig saknat något eller irriterat mig en enda gång. Mer än tillräckligt.
Vad ska man då säg om 10Gb/s ? Coolt för de som har råd, men vilken privatperson kan (seriöst alltså) ha användning för detta ?
BTW - Bahnhof är den ISP:n som tar användarnas integritet på allvar.
Bahnhof har bra rykte, håller med. Streamar allt möjlight här hemma, än så länge bara i 4K, men på flera skärmar. Har inte lyckats "sänka" uppkopplingen än. Den på 1Gbit/s. Möjligen kanske man behöver 10Gbit/s när man börjar streama 8K?
Citat:
Ursprungligen postat av
VincentLel
1. Ja de kan dom.
Men tänk på att du behöver köpa utrustning som stödjer hastigheterna (om du vill nyttja hastigheterna).
10 gigabit router kostar 3500 kr hos Bahnhof.
NIC (nätverkskort) som stödjer. ca 1300-3500 kr per dator.
10 gigabit switchar
Cat 6 ethernetkablar till varje host.
Personligen hade jag inte kunnat ta nyttja av den hastigheten. Kanske om jag drivit ett internetcafé eller liknande. Men hade nog gjort det ändå bara för att i framtiden
Kör 100 mbit/s hemma (nedgraderade mig från 1000 mbit/s). Duger för familjen, inget problem med ping när jag spelar. Och pingen är samma som den var på 1000 mbit/s. Dock var det roligt att göra olika mätningar på 1000 mbit/s. Hade kanske vart 10 x roligare på 10 gigabit.
Dock kanske det blir bottleneck på ens hårddiskar som inte hinner skriva så snabbt.
Routern och utrustningen skulle medfölja utan extra kostnad.. I huset har jag cat6A-sladdar, som tydligen ska klara 10Gbit/s i det trådade. Varje enskild grunka i huset klarar sig nog utmärkt bra med gigabitnätverk som idag, men det kanske är en fördel med 10Gbit/s "mot internet", som alla grunkorna delar på?
Fan vet, men tycker det ändå är rätt coolt att man kan få uppkopplingar på 10.000 Mbit/s hem för en struntsumma. Frågan är om bredbandskollen.se klarar av belastningen/finns svar om man mäter uppkopplingen?
(Min gigabituppkoppling slår redan bredbandskollens hastighetsmätare i "botten", eller hur man nu ska säga)..
Upprepar lite min fråga: Någon här som har Bahnhofs 10Gbit/s -uppkoppling, är nöjd samt vad använder han/hon den enorma bandbredden till?
(Spontant tänker jag att ett ändamål kan vara att dela uppkopplingen med 10 grannar så varje får en Gbit/s var för 30 spänn i månaden, men detta är antagligen mot avtalet..)