Citat:
Nej, poliser kan inte göra hur de vill på privat tid. Det ingår i rollen som polis att också privat uppföra sig på ett sätt som inte urholkar förtroendet för polisen.
Citat:
Nej, det är inte kutym att inte prata om firmafester. Däremot vet alla som faktiskt är eller varit i yrkeslivet att firmafest är något som sker på privat tid och inte skall förväxlas med teambuilding - som är dagar/kurser som kräver nykterhet.
Du kan omöjligt vara ute i arbetslivet. Det är kutym att det som händer på firmafester håller man internt. Hennes beteende är som att be om att bli hatad. Ingen kommer att lita på en sådan person framöver. Och hennes fortsatta beteende med inspelade jobbsamtal som hon offentliggör visar just det.
Citat:
Att du och poliser med samma sexistiska hållning som dig själv anser det vet jag redan -- det innebär dock bara att vare sig du eller de har i det yrket att göra.
Hon har ingen moral utan kör sin väg oavsett vad det får för konsekvenser för arbetslaget och arbetsgivaren. Att man vill få bort en sådan person från arbetsplatsen är rätt självklart. Det har inget med festen i sig att göra utan hennes illojalitet gentemot kåren och sina arbetskamrater samt att hon är fullständigt opålitlig.
Citat:
Jag ser faktiskt inte problemet om man inte tänkt sig förringa, trakassera, hota el dyl på mötet
Kul att vara på möte med henne när du vet att hon mycket väl kan spela in med dold mikrofon och om något som hon inte gillar sägs så kan hon lägga upp det på Facebook eller skicka till media.