Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 9
  • 10
2019-12-05, 19:55
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av constant
Smart tänkt. Utan invandrare så blir det såklart inga invandrargetton, då blir det bara getton med smarta snubbar som du.
Okej då, du slingrar dig genom semantik. Låt oss se om vi inte kan få grepp om dig och penetrera din världsbild och klippa av halmstrået du dinglar i.

Tänk såhär då. Ta landets värsta (otrygga/kriminella/fattiga) ghetton oavsett om det är 'invandrarghetton' eller inte och ställ dig frågan om dessa platser har mer invandrare än vanligt eller kanske mer svenskar som bor där än genomsnittet i landet och där har du ditt svar.

När du tänk klart så inser du snart att...

Kan du nämna ett otryggt kriminellt ghetto i Sverige där det bor mer svenskar än genomsnittet? Jag kan ju göra det motsatta.
__________________
Senast redigerad av Noot 2019-12-05 kl. 20:03.
Citera
2019-12-05, 20:20
  #110
Medlem
Jag kommer ihåg att jag kände mig ganska betryckt redan 2010, av att se mängden muskingar i Helsinki. Antalet förvånade mig. En klen tröst kanske att en hel del verkade ha lärt sig finska och att en föreningslokal för ett visst lands invandrare - som inte röner någon större aktning i Sverige, på mer eller mindre goda grunder - mönstrade prydliga och korrekt stavade ord på fönstret. Så, dels var jag lite betryckt av mängden totala kulturfrämlingar, men lite glad trots allt, att många verkade ha ansträngt sig för att göra gott intryck. Är de ett annat segment av invandrare, trots att de många gånger härrör från samma länder som de som massinvällt till Sverige? Eller kommer det fram bättre sidor av dem i Finland än i Sverige (integrationstrycket är högre)?
Citera
  • 9
  • 10

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback